avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1941 soluții astăzi
Forum Activitate Tataie

Activitate Tataie

Multumesc frumos. Este util sa stiu acest lucru. Deci nu se aude zvon de iulie si alte reglementari.
Tot este ceva. Multumesc de raspunsuri.
Am inteles de la contabila mea ca este obligatoriu pt orice firma sa aiba in grila de salariati un contabil.
Exista vreo lege pe cale de promulgare care sa prevada asta?
Adica nu se mai pot face srl-uri cu 16%/profit, fara obligativitatea angajarii?
Răspuns la discuția Noul cod CAEN- URGENT!
Am inteles, solicit dizolvarea voluntara. Ce presupune aceasta? Ambii asociati sunt de acord intrutotul, ne dorim doar sa nu mai continue platile din buzunar, deoarece firma este inca pe zero, nu s-a emis nici o factura, nu exista nici un leu intrat in cont. Este din octombrie 2007. Platim chirie si altele degeaba, iar pentru a dovedi ca nu facem nimic, contabila face un milion de acte, lunar. Cu angajatul, respectiv contabila, ce se intampla? Ii solicit demisie?
Va multumesc inca o data.
Răspuns la discuția Noul cod CAEN- URGENT!
Daca doresc ca firma sa nu mai existe, cer dizolvarea? Lichidarea? Si cum pot recupera eu, ca persoana fizica, cea care a imprumutat firma pentru achizitionarea acestor bunuri, toate bunurile existente pe firma?
Adica nu mai doresc sa existe firma, insa chiar daca banii au fost investiti in chirii si bunuri diverse, si ii consider pierduti, macar sa imi pot insusi, legal, bunurile care raman dupa dizolvare sau lichidare. Ce ma puteti sfatui? Va multumesc.
Răspuns la discuția Inregistrare cesiune
Firma mea are doi asociati, eu si alta persoana. Eu voi prelua si partile acesteia, insa persoana isi doreste recuperarea bunurilor de pe firma. CUm pot sa-i eliberez bunurile (calculator, telefon...), de pe firma catre el?
Va multumesc.
Eu am infiintat firma in octombrie 2007:D
In afara de faptul ca doresc sa renunt la punctul de lucru, nu-mi fac probleme!
Acum si sa o lichidez, probabil ca trebuie sa refac CUI-ul.
Ma intreb si eu cat ma costa toate astea si cum e cel mai ieftin pt mine. Caci renunt la punctul de lucru tocmai pentru a nu-mi mai iesi niste bani aiurea. Bine ca a venit Guv sa le dea sens!