avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 956 soluții astăzi
Forum Activitate tiberiupi@yahoo.com

Activitate tiberiupi@yahoo.com

Dar aceasta suma nu cumva se prescrie dupa o anumita perioada? Se fac trei ani de la evenimentul respectiv.
In primul rand va multumesc pentru raspuns.
Va atasez in continuare poze cu cererea de despagubire primita de la Omniasig. La acesta au fost atasate mai multe documente printre care si adeverinta semnata de administratorul blocului, respectiv presedinte.
[ link extern ]
[ link extern ]
Buna ziua,

As dori sa imi dati un sfat pentru speta urmatoare; voi incerca sa fiu scurt si la obiect.

In urma cu aproape 3 ani, in apartamentul bunicului meu s-a spart o teava de alimentare cu apa, care a dus, probabil, la inundarea vecinului de la etajul inferior. Spun probabil pentru ca nu am fost anuntat in niciun fel de acest lucuru.
Azi, bunicul meu, primeste de la societatea de asigurare, la care era asigurat veciunul, o cerere de despagubire in valoare de aproximativ 1800 lei, care trebuie platita in decursul a 15 zile.
Este corect ca dupa atatia ani firma de asigurare sa pretinda recuperarea pagubei, desi nu am fost anuntat oficial ca s-a produs aceasta paguba la momentul respectiv, si acestia nu au nicio dovada concreta ca inundatia din apartamentul vecinului a fost produsa de bunicul meu.
Mentionez ca la aceasta cerere de recuperare, a fost anexat o copie a unei adeverinte, prin care Administratia blocului confirma producerea avariei.

Va multumesc anticipat pentru informatii/sfaturi!
o sa vorbesc la primarie si vad ce rezolv. oricum orice sfat sau indicatie e bine venita. multumesc
acordul scuzati. pai tot cartierul e facut asa deci nu am cum sa las un spatiu si in al doilea rand nu-l pot lasa deoarece si actuala casa e facuta la calcan cu a lui.
Buna ziua.
Am o casa prin Militari (Bucuresti/sector 6) care este insa veche si as dori sa o demolez si sa construiesc alta. Vecinul meu insa nu vrea sa imi dea autorizatie de constructie. Am incercat toate variantele si refuza fara motiv. Casa este la calcan cu a lui. Pot sa fac cumva sa fac sa ocolesc aceasta autorizatie.
Astept cu interes parerile voastre!

Va multumesc anticipat!