avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate vallig

Activitate vallig

Răspuns la discuția loc de parcare
Buna seara, sau mai bine zis Buna dimineata,
pentru a nu deschide un alt subiect, ma voi limita in a continua aceasta discutie dar, pe o tema asemanatoare.
Am un spatiu de parcare inchiriat de la ADDPDU sector 6 in fata blocului, perpendicular pe acesta. Vazut din avion planul este acesta :
- bloc si spatiu verde
- trotuar
- cale acces prin parcare
-parcare
Pe trotuar sunt parcate masini in sir.
Acum apare insa problema : am 2 vecini ce isi disputa unul dintre aceste locuri de pe trotuar si de fiecare data cand unul parcheaza in locul respectiv, celalalt parcheaza in dreptul lui, dubland astfel sirul de pe trotuar.
Acesta este un link pentru a putea vizualiza exact descrierea facuta de mine :
[ link extern ]
Ghinionul face ca disputa cu pricina sa se desfasoare fix in fata locului meu de parcare si ca rezultat imposibilitatea de a parca si de a parasi locul de parcare in conditii normale.
Eu devin astfel singurul care tot timpul masina trasa invers si stramb, toti ies cu fata din parcare, numai eu cu spatele.(lucru de altfel ilegal). Sa o spunem mai pe scurt imi creeaza un vadit disconfort.
Mentionez ca am discutat cu ambii de mai multe ori si i-am rugat in modul cel mai frumos sa isi rezolve disputa altfel decat prin obturarea caii de acces catre locul meu de parcare.
Intrebare : ce pot face din punct de vedere legal si ce lege am de partea mea.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Validitate act aditional
adelaida_07 a scris:

Ati pus intrebari pe acest forum asa ca daca intrebati va spuneam ca sotia dvs. nu trebuia sa scrie nimic pe nici o hartie , sa nu raspunda la nici o intrebare atata timp cat nu este vorba de o cercetare disciplinara. Luand in considerare ca efectuase preavizul nici nu mai conta ce anume doreste ea si trebuia sa le spuna ca nu mai conteaza pe care dintre cele 3 cereri le doreste ea intelege sa doar demisia conteaza atat tamp cat nu are deja un raspuns la incetarea CIM prin acordul partilor.
Asa ca pe viitor este bine sa stiti ca salariul la negru are astfel de rezultate, neplata lui in totalitate si ca in afara unei cercetari disciplinare efectuata cu convocarea conform legii un salariat nu are nici o obligatie de a raspunde scris nimic.


Nu ma deranjeaza hartia aceea.
Pot spune ca chiar m-a distrat totala lipsa de cunoastere a unui angajator ce inregistreaza 3 cereri , tu ca angajat ducandu-le doar sa-si aleaga.
Alta faza haioasa este ca cererea depusa de sotia mea a fost inregistrata cu nr 106 iar cele redactate de mine cu 103 si 104, asta in conditiile in care cele 2 au fost depuse la o zi dupa cea a sotiei.
Dracusorul din mine sugerea altceva cand am facut referire la faptul ca angajatorul nu are nici o dovada a platii salariului catre angajat.....
Răspuns la discuția Validitate act aditional
Salutare prieteni !
Va pot spune spune asa caci prietenul la nevoie se cunoaste.
Am promis ca voi reveni cu amanunte despre cum s-a incheiat povestea de la care a inceput acest topic.
Este cea mai cu cantec incetare a unor raporturi de munca pe care o stiu.
Dar sa nu mai lungim vorba.
Cu 3 zile inainte de incetarea perioadei de preaviz , administratorul S.C. Quadrant International S.R.L , pe numele lui Pandele Adrei Corneliu a convocat-o pe sotia mea intr-o sedinta neoficiala in care :
- i s-a atras atentia ca va avea de plata muuult, dar inarmata cu ajutorul vostru a replicat foartea simplu ca daca vrea bani sa o dea in judecata sa ii recupereze
- a fost amenintata ca daca isi da deimisia poate avea un accident pe strada, in drum spre casa s.a.m.d. lasand sa inteleaga faptul ca ar putea fi in spatele acestui lucru.( depus plangere Politia Buftea)

Cu 2 zile inainte de incetarea perioadei de preaviz a fost convocata in alta sedinta, oficiala de aceata data, cu martori in care s-a incheiat un proces verbal de predare primire al unei foi ce continea 3 intrebari.

Aici apare o mica paranteza. Sotia mea a depus o cerere in care specifica demisia conform art 55 lit b
Cand am vazut ce prostie a facut , i-am redactat eu 2 cereri de incetare a raporturilor de munca , una cu acordul ambelor parti ( art 55 lit b) si una cu demisie ( art 79 ) urmand sa predea una dintre ele , cu care ei ar fi de acord.

Revenim la hartia cu intrebari :
#1 . pe care dintre cele 3 cereri doriti sa le luam in considerare
#2. daca alegeti cererea cu demisia , cunoasteati clauzele cu obligativitatea de a sta x ani si ca trebuie sa platesti ?
# 3. cum intelegi sa respecti acele clauze
(intrebarile exacte suna mai pompos, cu nr de inregistrare, functii, etc, dar sensul l-am pastrat)
A venit cu hartia acasa si am mirosit un iz de parsivitate in sensul in care te imbia sa alegi cererea cu acordul partilor, dar aceasta putea fi refuzata si ....mai trebuia sa stai.
Asa ca le-am specificat ca daca-s de acord cu 55 b bine , daca nu au la dispozitie art 79
La intrebarile 2 si 3 le-am specificat despre clauze abuzive, nulitate etc.(multumita ajutorului vostru)

In penultima zi iar sedinta, iar proces verbal de predare primire a foii cu raspunsuri completate, urmand ca sotia mea sa fie informata in termen de 48 de ore despre decizia lor.
Decizia a venit dupa 96 de ore si era instintata ca au aprobat demisia. O prostie din pct meu de vedere, demisia fiind un act unilateral, neavand nevoie de o aprobare.
Deasemea era informata sa se prezinte sambata 1 martie la casieria firmei de termopane ( cu toate ca e era angajata la gradinita) sa isi ridice salariul.
Asa ca de Martisor ne-am dus pe camp la Buftea sa ridicam banii.
Ca in multe alte firme, salariul declarat in acte era mai mic decat cel real.
Bineinteles ca au avut o atitudine ostila si de superioritate iar remuneratia oferita a fost cea conforma actelor.
Nu mai conta faptul ca in loc de 8 ore muncea 11,asa era pe hartie si argumentul ca nu primeste toti banii o fost ca nu a respectat intelegerea de a sta 1 an.
Buuun.
Avand in vedere ca in perioada cat a stat la Gradinita Panda din Buftea a primit banii numai in mana, fara martori si fara sa semneze nici o hartie , aceasta firma nu are nici o dovada ca a facut plata catre angajat. Corect ? :D

Cam asta e povestea. Multumesc foarte mult de ajutor si va rog sa scuzati erorile de "tiparire"
Răspuns la discuția Validitate act aditional
- cursuri de formare nu au existat
- din perioada contractuala au trecut 6 luni
- la ITM nu cred ca s-a inregistrat deoarece actul a fost intocmit in 2 exemplare :
unul la angajat , unul la angajator.
deci la ITM nu a avut ce sa se duca :D

Later edit :
ce am uitat sa spun este ca astazi s-a aflat faptul ca firma este in dizolvare juridica din mai 2007, lucru necomunicat catre angajati, o colega de a sotiei a primit vestea de la o banca la care dorea sa-si faca un credit
Salutare,
am mare nevoie de o lamurire.
Sotia mea este angajata la o societate unde a semnat un act aditional.
Datorita faptului ca s-a ivit un post de nerefuzat in alta parte, doreste sa isi dea demisia.
In actul aditional semnat se stipuleaza faptul ca daca angajatul reziliaza (!?) CIM inainte de termen se obliga sa plateasca toate cheltuielile suportate de angajator (!?) proportional cu timpul neservit in folosul acestuia.
Actul aditional l-am uploadat pe un server gratuit pentru poze. Adresa este [ link extern ] /
Intrebarile mele sunt simple :
- este valid acest act nefiind vizat ITM ?
- exista un mijloc legal de calculare si obligare a angajatului de a plati aceasta "suma" pretinsa
- cunoscand implicatiile legale isi poate depune linistita demisia sau ar fi mai "cuminte" sa ramana pana la incheierea perioadei stipulate in act ?

Va multumesc !

P.S. - Sincere felicitari si multumiri pentru efortul de a creea , a sustine si mentine acest intrument de "luminare" al cetateanului nefamiliarizat cu jungla legislativa numit avocatnet.ro