avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate octavian0110

Activitate octavian0110

Răspuns la discuția Vanzare autoturism
Buna ziua! Multumesc pentru raspuns. Eu am incercat sa imi iau toate masurile posibile, astfel ca :
- am facut copii ale documentelor masinii ( carte, talon )
- am facut mentiunea pe talon instrainat catre X la data de Y
- am facut o noua copie dupa talonul pe care facusem mentiunea cu instrainarea
Nu stiu daca ma vor ajuta efectiv la ceva, dar am zis sa am totusi aceste documente. Peste 90 zile voi verifica daca a inscris masina pe numele sau; Eu intre timp cumpar o alta masina, pe care o voi inmatricula, folosind numerele vechi. Ce se intampla insa daca el nu inscrie masina vanduta inaintea mea pt a-si obtine alte numere , iar ale mele sa devina disponibile? Eu deja am platit pentru rezervarea numerelor , am obtinut si stampila de la politie, iar o copie a chitanei i-am inmanat-o noului proprietar pentru a o depune la dosarul sau .
Buna seara ! Maine intentionez sa vand un autoturism, insa nu ma pricep foarte bine la prodeura necesara; mentionez ca acest autoturism este inmatriculat in Romana, eu il am deja de aproape 4 ani. Cum m-as putea asigura ca nu voi avea surprize pe viitor ( ex. amenzi care vin pe numele meu ) ? As dori sa imi iau toate masurile de precautie necesare ! Multumesc foarte mult !