avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1492 soluții astăzi
Forum Activitate Alexoxox

Activitate Alexoxox

Update :
De când s a legalizat activitatea de ridesharing mașinile pot fi închiriate dacă au contract de comodat sau leasing

Tomita Alexandru a scris:

Ce vrei tu sa faci e ilegal. Nu poti ceda sau reinchiria o masina unei firme de inchirieri auto. Citeste legea 38/20.01.2003, si modificarile din 24.07.2010, unde se prevede expres ca pentru a inchiria o masina pe teritoriul Romaniei, firma care o inchiriaza trebuie sa o detina fizic in proprietate, sau sa existe un contract de leasing. Clauza exista in majoritatea statelor EU.

Este gandita legea pentru a proteja beneficiarul serviciului.

In plus:
Masinile inchiriate in Romania trebuie sa aiba obligatoriu ITP la 6 luni, kilometraj real, aer conditionat, sa aiba copii conforme cu numarul de inmatriculare inscris pe tichet, copii care se emit doar in baza dovezii de proprietate a autoturismului (si atentie firma autorizata pentru serviciul comercial de inchirieri auto trebuie sa detina masina in leasing sau in proprietate, nu exista o a treia forma), de catre Directia Tehnica Departamentul Transport din Cardul Primariei. Pentru fiecare masina se plateste taxa de 600 RON de catre proprietar insemnand 2 X tichete de rent-a-car.

Cerere angajare, demisie, concediu, gdpr... Etc

Cornel Vasile a scris:

La ce fel de acte va referiti ?

Buna ziua ,
Incerc sa fluentizez completarea actelor la angajare fiind vorba despre o activitate ce implica multi soferi si curieri care vin si pleaca zilnic. Ma gandeam sa concep un soft dedicat ptr nevoia si activitatea mea prin care angajatul sa completeze un formular cu datele necesare ptr restul formularelor apoi softul sa le aranjeze unde este necesar . Aici va include semnatura care va fi scrisa pe tableta cu un pix electronic (stylus)
Parerile pe care le-am auzit sunt impartite , ca este sau nu legal . Ca doar semnatura olografa este legala ,iar aici lumea se gandeste la semnatura olografa ca ar putea fi scrisa doar in pix/stilou albastru .
Sau cea mai aproape parere care ma poate ajuta a fost ca pot adauga o anexa la regulamentul interior care sa explice lucrul asta si sa fie acceptat - gandul meu este ca este acceptat doar de angajat sa ii folosesc semnatura in acest mod , dar nu neaparat ca acea semnatura printata va fi legala la un eventual control
Fiind vorba despre o activitate de curieri si soferi care vin si pleca zilnic nu cred ca renteaza costul unei semnaturi electronice pentru fiecare angajat in parte . Nu am multe informatii despre aceasta , dar din cate stiu, implica o plimbare la notar ptr fiecare angajat. Ceea ce depaseste enorm costul pe care sunt dispus sa il sacrific pentru timpul economisit
Buna ziua ,
Incerc sa fluentizez completarea actelor la angajare si ma gandeam sa concep un soft dedicat ptr nevoia si activitatea mea prin care angajatul sa completeze un formular cu datele necesare ptr restul formularelor apoi softul sa le aranjeze unde este necesar . Aici va include semnatura care va fi scrisa pe tableta cu un pix electronic (stylus)
Parerile pe care le-am auzit sunt impartite , ca este sau nu legal . Ca doar semnatura olografa este legala ,iar aici lumea se gandeste la semnatura olografa ca ar putea fi scrisa doar in pix/stilou albastru .
Sau cea mai aproape parere care ma poate ajuta a fost ca pot adauga o anexa la regulamentul interior care sa explice lucrul asta si sa fie acceptat - gandul meu este ca este acceptat doar de angajat sa ii folosesc semnatura in acest mod , dar nu neaparat ca acea semnatura printata va fi legala la un eventual control