avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1198 soluții astăzi
Forum Activitate bastinasamarat

Activitate bastinasamarat

Referitor la grila de impozitare forfetara, vreau sa va atrag
atentia asupra unei erori din care statul incaseaza bani necuveniti:

La primul prag de impozitare 0- 52.000 lei, s-a stabilit un impozit minim de 2.200 lei (500 EURO), ceea ce
contravine impozitului microintrerprinderilor care este stabilit prin
lege la 3%. Facand un calcul simplu, la o cifra de afaceri de 52.000
lei
impozitul aferent unei microintreprinderi este de 52.000x3%=1.560 lei (363 EURO). Diferenta este incasata necuvenit. La un calcul statistic: la 300.000 de micro intreprinderi, cam jumatate sunt cu cifra de afaceri in primul prag de impozitare, ceea ce inseamna o spaga anuala la guvern de aprx: 150.000x137 EURO=20.550.000 EURO.
In anul 2008 am primit de la primaria sector 2 o locuinta cu chirie pentru tineri pana in 35 ani, cu drept de achizitie dupa 5 ani. Avand in vedere ca suntem toti din bloc, chiriasi, va rog sa-mi spuneti ce fel de asociatie putem constitui si in baza carei legi, astfel incat sa putem avea acces la contractele cu utilitatile publice si pentru a putea functiona ca orice bloc?
daca platesc 2.200 lei, inseamna ca impozitul pe venituri la microintreprinderi la o cifra de afaceri de 52.000 lei este de 4.23% nu de 3% cum prevede legea.
cred ca nu ati inteles ideea. Concret, ce impozit trebuie sa platesc, daca am realizat cifra de afaceri de 52.000 lei si sunt micrintreprindere? la aceasta cifra de afaceri impozitul calculat (cu 3%) este 1560 lei, iar conform grilei eu trebuie sa platesc 2.200 lei?
Referitor la grila de impozitare forfetara, vreau sa va atrag
atentia asupra unei erori din care statul incaseaza bani necuveniti:
La primul prag de impozitare 0- 52.000 lei, s-a stabilit un impozit minim de 2.200 lei, ceea ce
contravine impozitului microintrerprinderilor care este stabilit prin
lege la 3%. Facand un calcul simplu, la o cifra de afaceri de 52.000
lei impozitul aferent unei microintreprinderi este de 52.000x3%=1.560 lei. Daca
se aplica impozitul minim de 2.200 lei, inseamna ca se majoreaza procentul
de impozitare la 4,23%. Astept un raspuns din partea dumneavoastra.
Răspuns la discuția in afara asociatiei
si totusi, faptul ca nu sunt inscris in asociatie, in ce lege ma incadrez?
daca imi cumpar un apartament si nu fac cerere de inscriere in asociatie, sunt bagat automat, fara sa vreau acest lucru? si daca nu fac parte din asociatie, ce drepturi si obligatii am? in ce lege ma incadrez?