Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... in afara asociatiei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

in afara asociatiei

daca imi cumpar un apartament si nu fac cerere de inscriere in asociatie, sunt bagat automat, fara sa vreau acest lucru? si daca nu fac parte din asociatie, ce drepturi si obligatii am? in ce lege ma incadrez?
Legea nr.230/2007 reglementează aspectele juridice, economice şi tehnice cu privire la înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, precum şi modul de administrare şi de exploatare a clădirilor de locuinţe aflate în proprietatea a cel puţin 3 persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, inclusiv în cazul celor care au în structura lor şi spaţii cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă.
Nu veti fi automat inscris in asociatie fara consimtamantul dvs.
Hotărârile adunării generale a asociaţiei de proprietari sunt obligatorii şi pentru proprietarii din condominiu care nu au fost prezenţi la adunarea generală, precum şi pentru proprietarii care nu sunt membri ai asociaţiei de proprietari.
si totusi, faptul ca nu sunt inscris in asociatie, in ce lege ma incadrez?
Nimeni nu va poate obliga sa intrati in asociatia de proprietari.
Nu exista vreun act normativ in care sa fie incadrat faptul ca nu sunteti inscris in asociatie. Constitutia tarii prevede dreptul la libera asociere. Art.40 alin.1 din Constitutie dispune ca cetăţenii se pot asocia liber în partide politice, în sindicate, în patronate şi în alte forme de asociere.
In Legea nr. 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari sunt prevazute drepturile si obligatiile proprietarilor de apartamente.