avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate Proprietar nou

Activitate Proprietar nou

In primul rand, reabilitarea nu se face fara sa fi existat in prealabil o cerere din partea asociatiei dvs, cerere semnata de cel putin 75% dintre locatari si depusa, foarte probabil , cu mult timp in urma. Reabilitarea se face de catre primarie, toate licitatiile pentru firmele care executa vreo lucrare in cadrul acestui proces, sunt contractate de catre primarie , nu de catre asociatie. Treaba presedintelui, si a locatarilor este sa urmareasca daca lucrarea se deruleaza conform proiectului, la final presedintele, sub semnatura, certifica ca toate lucrarile au fost facute conform acestui proiect. Legea 96/2018 va permite sa aveti acces la documentele asociatiei. Nu m-ar mira insa sa aflu ca nici presedintele nu are proiectul. Va spun din proprie experienta, intrucat la noi la bloc, nici acum nu s-a terminat complet reabilitarea inceputa acum 1 an. La noi, primaria nu a vrut sa ne puna la dispozitie proiectul, utilizand tot felul de tertipuri la limita legii, apoi am p[rimit si noi amenintarea descrisa de dvs. Insa, noi am fost inteligenti, am profitat de acest aspect, pentru a solicita, in baza acelui act, sa ne puna la dispozitie proiectul complet, tocmai ca sa stim ce trebuie sa respectam. In felul asta, nu au avut ce face, si ne-au dat proiectul. Daca unul dintre locatari nu permite modificari la apt lui, primaria probabil va amenda asociatia, insa nu are temei legislativ pentru asta. Legea 98/2018 face referire doar la faptul ca, in cazul condominiilor de tipul imobilelor colective multietajate, modificarea aspectului fațadei se face numai în mod unitar pe întreg condominiul . In acest caz, nu dvs modificati fatada ci chiar primaria. Si daca o sa va uitati si pe legea invocata de ei cand va spun ca va amendeaza, o sa vedeti ca nu are legatura cu asociatia de proprietari ci cu firma care reabiliteaza.
In lege scrie ca fiecare asociatie este obligata sa aiba UN SINGUR CONT bancar. Nu scrie ca asociatia este obligata sa aiba cont,ci , daca are cont, sa fie doar unul, nu mai multe.