avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1134 soluții astăzi
Forum Activitate vivica

Activitate vivica

Buna ziua.Locuiesc la etajul unu al unui imobil cu sapte nivele dotat cu ascensor vechi ce se strica mereu, necesitand reparatii ,deci costuri mari de intretinere. Mentionez faptul ca ascensorul are"statie" la etajul unu si jumatate (opreste intre nivele) situatie ce ma determina sa nu-l utilizez in nici un caz(urcare-coborare). Am platit cota de cheltuieli privind hidroizolatia la ultimul nivel al cladirii dar m-am saturat sa platesc pentru ce nu consum si am solicitat in adunarea gen.a asociatiei sa nu mai fie nevoie sa achit cota parte la reparatiile-reviziile ascensorului cunoscut fiind faptul ca nu utilizez ascensorul,insa a fost invocata acea lege 230/2007 si cererea mea a fost respinsa. Am posibilitate sa castig in instanta daca ma prezint cu situatia de mai sus? Ce documente (legi) ar trebui sa prezint pentru a nu mai plati acele cheltuieli?
Am urmatoarele intrebari;
-exista posibilitatea intocmirii unui document ( notarial ), prin care sotul sau sotia, sa ramana in posesia
bunurilor dobandite in timpul casatoriei,atunci cand unul a decedat si exista copii dintr-o casatorie anterioara ?
-daca pentru sucesiune sunt termene;costuri;etc.
-poate pierde dreptul la mostenire o persoana daca nu a fost (chemata ) la succesiune?
Va multumesc anticipat !