avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Activitate mcfly

Activitate mcfly

Readuc la viata aceasta discutie. Tocmai am primit talonul prin posta dupa ce am transcris o masina, iar verificand si cartea de identitate, informatiile mele in calitate de nou proprietar lipsesc.
Am vizitat ghiseul de informatii de la inmatriculari unde un functionar flegmatic a grohait ca nici nu trebuie sa apara noul proprietar.
Deocamdata n-am gasit nicaieri informatia ca s-ar fi renuntat la completare, singura ocurenta e colegul de mai sus.
Stie cineva din surse mai sigure daca intr-adevar asa se face mai nou?
Pentru cine mai cauta raspuns la intrebarea de fata, revin cu situatia actuala: numerele preferentiale pastrate nu se pot transmite si nu se poate renunta la pastrare. Singura modalitate de transmitere este amanarea inmatricularii pana la momentul expirarii rezervarii. Sau, inmatriculare cu numere la rand, urmand o operatie de schimbare a numerelor de inmatriculare in momentul expirarii rezervarii. Cu riscurile de rigoare, daca e o combinatie "vanata".
Cele de mai sus sunt valabile urmand procedurile legale. Cu donatii generoase sau cunostinte in locul potrivit, nu exclud si alte posibilitati.
Va salut,
Urmeaza sa inmatriculez un autoturism. Vreau numere de inmatriculare preferentiale, in schimb combinatia dorita e pastrata de un prieten care nu o mai doreste si e de acord sa mi-o cedeze.
Rezervarea expira automat abia peste 8 luni.
Exista vreo modalitate sa renunte anticipat la combinatia pastrata in momentul in care predau actele pentru inmatriculare?
Multumesc!