avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate George912203

Activitate George912203

Funcționar public
Am fost angajata în anul 2017 în cadrul unei instituții publice ca inspector debutant, în anul 2018 am promovat în gradul de asistent. În anul 2021 am rămas însărcinată, suspendarea raportului de serviciu făcându-se cu data de 26 12 2021.la revenire în septembrie 2023 am dorit promovarea în gradul principal. Am fost refuzata din 2 motive:vechimea din cei doi ani se ia în considerare doar la pensie nu pentru promovare și faptul ca nu am raport de evaluare în ultimii doi ani. E legal sau nu?
Cererea de divort este inregistrata la judecatorie dupa aproape o luna dupa semnarea contractului de vanzare cumparare dar separarea in fapt s-a facut inainte de cumparare.

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Bineinteles ca nu-i bun comun, ar fi absurd.
Regimul matrimonial inceteaza intre soti de la data introducerii cererii de divort, potrivit art 385 Cod Civil.

Daca un teren este cumparat de unul dintre soti in timpul procesului de divort iar in contractul de vanzare cumparare apare la cumparator numele sotului cu specificatia "casatorit cu x-uleasca" aceasta poate face obiectul partajului?