avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1638 soluții astăzi
Forum Activitate nicolaesurcelea@yahoo.com

Activitate nicolaesurcelea@yahoo.com

Am efectuat o depasire neregulamentara prin a incalca linia continuua dintre sensurile de mers. Aceasta fapta nu a fost constatata direct de politistul rutier asa cum se specifica in OUG195/2002R, au fost vizionate filmari efectuate de camerele de luat vederi amplasate pe stalpii de iluminat public, apartinand Primariei locale. Am fost sanctionat si retinut PC-ul. Este legal? Pot contesta?
Stiu acest lucru, vroiam sa aflu daca aceasta abatere pooate fiisanctioneaza pe baza filmarilor efectuate de camere de luat vederi aplasate pe strada de Primarie, avand in vedere ca abaterile la regimul circulatiei pot fii sanctionate doar la constatarea directa a agentului de politie rutiera. Multumesc
Poti fii sanctionat pentru ca ai efectuat o depasire neregulamentara in baza unor imagini neclare efectuate de camere video montate pe stalpi de iluminat public de catre Primarie?
depasirea neregulamentara nu trebuie constatata direct de catre politist sau cu ajutorul mijloacelor de filmare omologate de MAI?