avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1945 soluții astăzi
Forum Activitate d_aliss

Activitate d_aliss

Discuție succesiune
Tatal sotului meu a decedat in luna mai a acestui an. In urma lui au ramas mama sa,o sora si doi fii (unul dintre ei este sotul meu) . In momentul in care a decedat, se afla in intretinerea mamei sale. Ca avere a lasat doua cecuri de 5000 lei.

Rugamintea mea este sa imi spuneti care sunt considerati mostenitorii legali si ce procent revine fiecarui mostenitor. De asemenea, as dori sa imi spuneti cine trebuie sa deschida actiunea succesorala si la ce nivel se pot ridica taxele.


Multumesc anticipat,
Răspuns la discuția divort prea lung?
Multumesc pentru raspunsuri. Ancheta sociala este de 2 luni la dosar.Va mai fi audiat un martor si apoi sper sa intre in pronuntare daca nu cumva voi fi surprinsa de o schimbare de pozitie din partea paratului.
Am intentat actiunea de divort in iunie 2007.Casatoriti in 1992,un copil minor.Primul termen a fost in septembrie 2007.La prima infatisare el a spus ca nu e de acord cu divortul,la al2lea termen a trimis o intampinare in care spunea ca e de acord cu divortul din vina ambilor, cu incredintarea minorului mie si cu pensia alimentara.La termenul 3 nu s-a prezentat el, la al4lea a venit si a zis ca nu se opune divortului.In speranta ca se va lua in considerare ultimile lui pozitii, la al5lea termen am venit cu un singur martor,sperand ca judecatorul va admite ca se poate lipsi de al2lea martor in virtutea ultimilor pozitii ale paratului.El insa nu s-a prezentat la acest termen,martorul fiind audiat si prin faptul ca paratul nu a fost in sala,judecatorul a zis ca are o pozitie oscilanta si sa vin cu al doilea martor.Avocatul meu nu a vrut sa obiecteze spunand ca daca renuntam la al2lea martor,judecatorul poate respinge cererea de divort.Acum,la al6lea termen, am sanse sa se termine odata?Deja au trecut atatea luni.Am ajuns la concluzia ca daca te porti cu bun simt, esti invitat sa te impaci desi am declarat ca asa ceva e imposibil si nu vreau.Cum ar trebui sa procedez ca termenul din martie sa fie ultimul?Poate sunt cam putine informatii,dar nu vreau sa ma lungesc prea mult cu expunerea