avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin07

Activitate cosmin07

Care este consumul de benzina pe un drum nemodernizat in comparatie cu drumul modernizat ? Care este diferenta intre un kilometru de drum nemodernizat comparativ cu un kilometru de drum modernizat in ceea ce priveste normele fiscale?
La cabinet am un autoturism Dacia Solenza care este folosita la producerea de venituri iar cei de la finanate au spus ca nu se deduce benzina folosita numai daca este folosita o autoutilitara iar norma de consum este de 7.5 l indiferent daca mergi pe asfalt , drum de piatra sau drum de pamant. Am pus intrebarile de mai spus pentru ca logic ar fi ca sa existe o diferenta intre circulatia pe un drum asfaltat unde viteza de deplasare este una si cea pe un drum de pamant unde viteza de deplasare este de 20-30 km/ h. #-o
Răspuns la discuția contributie CAS
Buna dimineata,

Am rezolvat problema in care eram implicat cu cei de la CJPAS , adica am platit creantele care le aveam catre ei , respectiv mi-am platit datoria . As dori sa stiu cum se poate sa renunt la seviciile lor respectiv eu ca si persoana fizica sa nu mai platesc contributie de asigurari sociale .Prcizez ca am un CMV .Sincer m-am satuirat sa mai platesc catre aia bani pentru o viitoare pensie care nu ma mai intereseaza , nu au decat sa se duca la dracu cu pensia lor cu tot . Vreau sa stiu cum trebuie sa procedez ca sa nu mai am de a face cu ei.

Cu respect,
Răspuns la discuția contributie CAS
Va salut

Am fost astazi la CJPAS Vaslui si am inceput sa platesc datoria catre B.A.S.S. Am cerut si cartea de munca si am aruncat un ochi in dosar. Va vine sa credeti sau nu am vazut ca al meu contract de asigurat este reziliat insa nu am vazut data cand a fost emis acest act . Nu va pot spune deocamdata mai mult insa in zilele ce urmeaza merg sa cer o copie a acelei hartii.
Vi se pare normal ca o astfel de decizie sa nu imi fie anutata si mie ?
Logic ar fi fost ca pe langa somatiile da plata a unor bani care probabil ii datorez CJPAS sa primesc acasa si o copie la decizia de reziliere daca se numeste asa. Am facut si o greseala astazi pentru ca am uitat sa cer o copie insa maine am sa merg sa o fac dar sincer am ramas fara reactie fata de aceasta lisa de transparenta in aceasta situatie . Deci astia pot trimite somatii ca ai bani de dat dar o copie a unui astfel de act nu trimit . #-o
Cand am mai intrebat de reziliere mi-au pus placa cu legea 19 ca sunt obligat sa platesc CAS catre ei pentru ca am o firma si plata este obligatorie. Este sau nu obligatorie ???? Din acest punct de vedere sunt destul de corect astfel ca imi platesc obligatiile ca angajator pentru angajatii pe care ii am. Eu nu doresc sa platesc CAS pentru propria-mi persoana si atat in rest sunt OK.
Răspuns la discuția contributie CAS
Am C.M.V. si din anul 2005 din luna iunie nu am mai platit CAS-ul pentru persoana mea deoarece mi-am facut o asigurare privata se pensie ,platind doar CAS-ul angajatilor. In jurul datei de 20 dec.2008 am primit de la CJPAS o adresa prin care am fost anuntat ca am de plata o suma de bani in contul de pensii plus accesoriile pe numele meu. Imi permite legea ca eu sa nu cotizez la fondul de pensii atat timp cat nu doresc sa am pensie platita de statul roman?Mai concret nu vreau pensie de la stat nu cotizez. Am dreptul la aceasta optiune sau este obligatorie platirea cotizatiei catre fondul de stat atat timp cat eu am ales sa am o pensie facultativa.De mentionat ca eu am avut un cotract de asigurare cu Casa de Pensii insa din cate stiu dupa 6 luni de la neplata acesta devine nul .
Cred ca este necesar mai ales daca incerci sa intri pe Bursa si sa joci. Nu cred ca ar fi rau sa ne prezentati modul in care se poate intra , reguli , cu cine trebuie sa intri in contact , ce brokeri sunt cei mai credibili ,.