avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1200 soluții astăzi
Forum Activitate catalin2081

Activitate catalin2081

Multumesc pt raspunsuri.
Nu am mai scris povestea aici pt ca este lunga si ne-am pierde in detalii. O sa merg la un avocat cat de repede.
Daca se dovedeste ca pe parcursul executarii unui contract, suspectul a folosit metode dolosive de inducere si mentinere in eroare a persoanei vatamate exista posibilitatea ca suspectul sa fie condamnat pentru inselaciune potrivit art 244 cu referire la art 215 alin 3 din vcp?
Nu.. Dupa cum spuneam, am depus doua plangeri cu acelasi continut. Una la Parchet,una la sectia de pol. unde am domiciliul. Cea de la Parchet a ajuns la sectia unde are domiciliul cel reclamat. Am fost la ambele sectii sa dau declaratii, insa politistul de la sectia unde a ajuns plangerea de la Parchet, din comoditate...probabil,a propus si i s-a aprobat clasarea cauzei. Plangerea de la sectia unde am domiciliul, isi urmeaza cursul intrucat am oferit destule detalii pentru a se demonstra ca reclamatul a avut de la inceput intentia sa ma insele.
Dilema sta in faptul ca ar trebui contestata clasarea sau sa o ignor si sa astept solutionarea celuilalt dosar.
Multumesc.
Mentionez ca este vorba de inselaciune in conventii, care, in NCP nu mai este incriminata!
Da, se cunoaste adresa intrucat am facut un contract de mandat de mana in care i-am trecut datele din buletin. Banii i-am inmanat in Pitesti unde avem amandoi domiciliu, intr-o zona neutra. Plangerea depusa la Parchet, pt care am primit clasare, a fost repartizata sectiei de politie unde are el domiciliul. Multumesc!
Am uitat sa mentionez ca el este administratorul unei firme de transport auto,ca are un istoric infractional destul de mare, a mai ost condamnat pt inselaciune,iar in prezent are o pedeapsa cu suspendare si este in evidenta serviciului de probatiune.
Buna ziua. Ma aflu intr-o mare dilema in legatura cu un dosar penal. Sunt in calitate de persoana vatamata intr-un dosar penal de inselaciune. Pe scurt, in luna aprilie 2018 am dat o suma de bani unei persoane pt a-mi achizitiona si transporta un autoturism din Germania. In acest sens am facut un con tract de mandat de mana.Acea persoana s-a facut nevazuta,motivandu-mi ca banii i-au fost furati in Ungaria cand se ducea sa-mi ia masina. Am depus o plangere la Parchet, iar dupa vreo doua luni, vazand ca nu se intampla nimic, la indemnul unei persoane cu cunostinte juridice, am mai depus o plangere cu acelasi continut la sectia de politie unde am domiciliul. Plangerea de la Parchet a ajuns la o alta sectie de politie, avand un nr de inregistrare mai mic. Am fost chemat pt declaratii la ambele sectii,iar politistul de la sectia la care a jums plangerea de la Parchet mi-a luat o declaratie f. sumara invocand faptul ca exista un contract incheiat intre parti si este de natura civila. Politistul de la sectia de domiciliu si-a luat munca in serios si a facut mai multe demersuri pt a demonstra ca paratul a vaut intentie de la inceput sa ma insele. In acest sens i-am oferit suficiente detalii,zic eu, pt a demonstra acest lucru. Intre timp, la plangerea depusa la Parchet, am primit clasarea cauzei, lucru la care ma asteptam!
Intrebare: Ce se va intampla cu celalalt dosar si ce ar trebui sa fac eu? Ar trebui sa contest clasarea sau sa o ignor si sa astept decizia in cel de-al doi-lea dosar?
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!
Buna ziua. Ma aflu intr-o mare dilema in legatura cu un dosar penal. Sunt in calitate de persoana vatamata intr-un dosar penal de inselaciune. Pe scurt, in luna aprilie 2018 am dat o suma de bani unei persoane pt a-mi achizitiona si transporta un autoturism din Germania. In acest sens am facut un contract de mandat de mana.Acea persoana s-a facut nevazuta,motivandu-mi ca banii i-au fost furati in Ungaria cand se ducea sa-mi ia masina. Am depus o plangere la Parchet, iar dupa vreo doua luni, vazand ca nu se intampla nimic, la indemnul unei persoane cu cunostinte juridice, am mai depus o plangere cu acelasi continut la sectia de politie unde am domiciliul. Plangerea de la Parchet a ajuns la o alta sectie de politie, avand un nr de inregistrare mai mic. Am fost chemat pt declaratii la ambele sectii,iar politistul de la sectia la care a juns plangerea de la Parchet mi-a luat o declaratie f. sumara invocand faptul ca exista un contract incheiat intre parti si este de natura civila. Politistul de la sectia de domiciliu si-a luat munca in serios si a facut mai multe demersuri pt a demonstra ca paratul a vaut intentie de la inceput sa ma insele. In acest sens i-am oferit suficiente detalii,zic eu, pt a demonstra acest lucru. Intre timp, la plangerea depusa la Parchet, am primit clasarea cauzei, lucru la care ma asteptam!
Intrebare: Ce se va intampla cu celalalt dosar si ce ar trebui sa fac eu?
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!