avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Activitate FUJYMOTO

Activitate FUJYMOTO

Răspuns la discuția Asociatia de proprietari
Am onoarea sa va salut
O ultima intrebare .
In lista de contributie pentru cheltuielile comune de folosinta si intretinere sunt rubrici salarii , chirie sediu , cheltuieli comune . In partea de jos scrie temei legal Leg 196 din 2018 art. 82 , 84 , 85 , si 92 .
Legenda : salarii 10,23 pe camera
Cheltuieli comune : 0,11 lei pe apartament apa individuala , chirie sediu 1 leu de apartament .
Am studiat articolele respective si am inteles : cheltuielile repartizate cota-parte de proprietate reprezinta cheltuieli pentru intretinerea , repararea , exploatarea si dupa caz consolodarea partilor comune .
Daca eu am contactat firma si am platit-0 personal pentru anveloparea apartamentului , pentru repararea scarilor de la intrarea in bloc , interfon , usa de la intrare , televiziune prin cablu , gaze , apa individuala etc iar asociatia nu a miscat un degetba mai mult ne recomanda sa mergem la furnizorul de curent sa ne rezolvam treburile .
Este corect sa ma taxeze pentru salarii pe numarul camerelor din apartament ? In lege spune altceva dupa cum am inteles eu .
Este normal sa ma taxeze 0,11 lei pentru apa individuala ?
Partile comune leam inchiriat de la asociatie sa platesc coloana taxa pentru apa individuala ?
Presedintele asociatiei mia raspuns ca pentru salarii sa citesc lista de la avizier . Ca asociatia nu dispune de sediu si asta a fost motivul pentr care pleaca cu cererile acasa si nu incalca prevederile Leg .129 din 2018 privin protectia datelor .
In tabel scrie clar chrie sediu . Cred ca nu are contract incheiet pentru sediu si chiria o cer sa nu dea de banuit .
Cu stima .
Răspuns la discuția Asociatia de proprietari
Multumesc .
Răspuns la discuția Asociatia de proprietari
Da , Cel mai bine este sa consultam un avocat ,deoarece mi sa dat raspuns la solicitare amea , ce reprezinta 30 lei pe care ii dau lunar , mi sa indicat lista lista de plata care spune clar ca 30 lei reprezinta salariile . nu am cum sa va arat aceasta lista . Eu de luni merg sa consult un avocat deoarece asociatia de proprietari , cred ca nu au dreptul sa-si mareasca salariile dupa bunul plac . Ei invoca maririle care sau dat de guvern si le-au aplicat si ei . Oare este corect ca in decurs de 4-5 luni sa maresti de la 15 lei la 30 daor ca guvernul a marit salariile la bugetari ?
Mulrumesc .
Răspuns la discuția Asociatia de proprietari
Multumesc de raspuns , totusi am o nelamurire , Este corect sa platesc suma de 30 lei pentru servicii inexistente ? La avizier se afiseaza lista de contributie pentru cheltuialile comune de folosinta si reparatii . Corest ? Daca ei nu repara nimic , mie ca locatar pe casa scarii , interfon etc
,nu-mi fac servicii gen sa duca apometre , sa-mi incaseze suma facturilor . Aici sunt eu nelamurit . Am gasit asociatii care au scari de blocuri carora nu le percepe intretinere si au situatia mea . Deci aia nu merg dupa aceia-si lege ? Apoi Presedintele imi raspunde in scris pe doua coli fara antetul asociatiei , fara sa se adreseze mie cumva , fara sa aiba numele lui , ci la sfarsit doar data si semnatura .
Cu respect .
Răspuns la discuția Asociatia de proprietari
Multumesc , ce am scris eu si ce raspuns am primit . Multumesc .
Am onoarea sa va salut .
Daca imi permiteti am o intrebare care ma macina de 4 ani si va cer sprijin , pasii care trebuie sai urmez pentru rezolvare .
Fac parte dintr-o asociatie de proprietari , am toate utilitatile contorizate individual cu contract direct cu furnizorii . Platesc facturile individual ( personal ) . Pe casa scarii nu avem contor pentru iluminat ci am tras curent din fiecare apartament pentru a ilumina . Femee de serviciu nu avem ci facem curat fiecare pe palier si scarile de la intrarea in bloc , cateodata si prin imprejurimi . Interfonul il reparam noi proprietarii si curentul este tras din apartamentul unui locatar . Asociatia ne trimite pe noi sa cautam firma de reparatii . Avem in plan sa zugravim casa scarii noi proprietarii .
In aceste conditii asociatia de proprietari ne percepe 30 lei pe suprafata apartamentului fiecaruia pentru intretinere .
Am sesizat ca de 4 ori pe luna cate 2 ore, vine casierul care nu semneaza de primirea cererilor , nu are registru unde sa le inregistreze , spune ca nu are aceste atributiuni .
Este corect sa platesc aceasta suma pentru servicii inexistente ? Am facut o cerere in dublu exemplar la asociatie de pe data de 31.01.2019 si la o saptamana casiera mia spus ca Domnul presedinte a luat cererea si copia acasa fara sa semneze de primire a unui exemplar . ( cred ca protectia datelor a fost incalcata )
Pe data de 14.02.2019 merg la asociatie sa depun o notificare prin care ii anunt ca nu platesc intretinerea incepand cu luna februarie pana nu justifica ce reprezinta suma de 30 lei
Va rog daca puteti sa-mi dati raspunsul pe : sdv_alex@yahoo.com . Multumesc anticipat .
Răspuns la discuția Inmatriculare remorca
Am onoarea sa va salut .
Anul trecut am cumparat o remorca de 750 kg , doua axe, fara sistem de franare de la o persoana din Iasi . Am facut act de vanzare -cumparare , mi sa dat talonul si a ramas ca in decurs de o saptamana sa-mi trimita prin curier cartea de identificare si fiscalul . De circa 8 luni nu mai raspunde la telefon . Cartea am reusit sa o scot de la RAR dar cum o pot imatricula fara fiscal .
Răspuns la discuția Reclamatie asociatie proprietari
Buna seara .
Doresc o la murire la un aspect ce mi se pare incorect in opinia mea .
Sunt proprietar de apartament , fac parte dintr-o asociatie de locatari ,nelamurirea mea este :
- am contor de gaze individual
- am apa individuala cu contor pe casa scarii , primesc factura la cutia postala
- lumina de pe scara nu functioneaza si am tras lumina din apartament
- nu am femee de serviciu , fac personal curatenie pe casa scarii pe palierul meu .
- Facturile la gaze , curent , cablu TV , , gunoi , apa , le platesc personal .
Asociatia nu-mi face niciun serviciu dar ma taxeaza ca pe ceilalti locatari care mai depind de asociatie sa dea apometrele .
Deci asociatia nu-mi face niciun serviciu , este normal sa ma taxeza ?
Taxa fiind de 25 lei lunar fara femee de serviciu .
Asociatia motiveaza ca este pentru suprafata apartamentului ( 76 mp ) si salariile lor .
Astept raspuns .
Cu stima

Dr.Virgil Dan Amza a scris:

Intai trebuie sa va adresati comitetului si adunarii generale.
Avand raspunsuri nesatisfacatoare de la acestia, va adresati biroului specializat din cadrul primariei.