Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de proprietari

Am onoarea sa va salut .
Daca imi permiteti am o intrebare care ma macina de 4 ani si va cer sprijin , pasii care trebuie sai urmez pentru rezolvare .
Fac parte dintr-o asociatie de proprietari , am toate utilitatile contorizate individual cu contract direct cu furnizorii . Platesc facturile individual ( personal ) . Pe casa scarii nu avem contor pentru iluminat ci am tras curent din fiecare apartament pentru a ilumina . Femee de serviciu nu avem ci facem curat fiecare pe palier si scarile de la intrarea in bloc , cateodata si prin imprejurimi . Interfonul il reparam noi proprietarii si curentul este tras din apartamentul unui locatar . Asociatia ne trimite pe noi sa cautam firma de reparatii . Avem in plan sa zugravim casa scarii noi proprietarii .
In aceste conditii asociatia de proprietari ne percepe 30 lei pe suprafata apartamentului fiecaruia pentru intretinere .
Am sesizat ca de 4 ori pe luna cate 2 ore, vine casierul care nu semneaza de primirea cererilor , nu are registru unde sa le inregistreze , spune ca nu are aceste atributiuni .
Este corect sa platesc aceasta suma pentru servicii inexistente ? Am facut o cerere in dublu exemplar la asociatie de pe data de 31.01.2019 si la o saptamana casiera mia spus ca Domnul presedinte a luat cererea si copia acasa fara sa semneze de primire a unui exemplar . ( cred ca protectia datelor a fost incalcata )
Pe data de 14.02.2019 merg la asociatie sa depun o notificare prin care ii anunt ca nu platesc intretinerea incepand cu luna februarie pana nu justifica ce reprezinta suma de 30 lei
Va rog daca puteti sa-mi dati raspunsul pe : sdv_alex@yahoo.com . Multumesc anticipat .
FUJYMOTO, utilizator
Buna ziua,
De ce nu faceti o adunare generala si schimbati conducerea, daca tot ve intelegeti si actuala conducere nu face nimc...
Conform legii 196/2018, presedintele este obligat sa raspunda Nu o face, mergeti la comitet, cenzor, primarie-compartiment specializat, in ordinea scrisa, si reclamati.l
ART. 28
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul sa fie informati in legatura cu toate
aspectele ce privesc activitatea asociatiei, sa solicite in scris si sa primeasca copii
dupa orice document al acesteia. Proprietarii care solicita copii dupa documentele
asociatiei de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.
(2) In vederea bunei informari a proprietarilor, asociatia de proprietari amplaseaza
la loc vizibil un avizier la care sunt afisate documente, in conformitate cu prevederile
prezentei legi.
(3) Proprietarii din condominii au dreptul sa primeasca explicatii cu privire la
calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si, dupa caz, sa o
conteste in scris in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata. Presedintele
asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda, in scris, la contestatie in termen
de 10 zile de la primirea acesteia.
(4) In cazul in care presedintele sau administratorul nu ia toate masurile necesare
in scopul facilitarii accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt
document al asociatiei de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a
notifica despre aceasta comitetul executiv si cenzorul/comisia de cenzori. In situatia
nesolutionarii sau a solutionarii necorespunzatoare a solicitarilor notificate in termen
de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa compartimentelor
prevazute la art. 10.
Casierul are obligatia strict sa perceapa sumele depuse decatre locaari in contul obligatiilor de intretinere
Este de preferat sa solutuonati de asa maniera incat sa achitati obligatiile impuse astfel incat sa nu acumulati debite,penalizari care pot genera situatii neplacute pentru dv
Multumesc , ce am scris eu si ce raspuns am primit . Multumesc .
Multumesc de raspuns , totusi am o nelamurire , Este corect sa platesc suma de 30 lei pentru servicii inexistente ? La avizier se afiseaza lista de contributie pentru cheltuialile comune de folosinta si reparatii . Corest ? Daca ei nu repara nimic , mie ca locatar pe casa scarii , interfon etc
,nu-mi fac servicii gen sa duca apometre , sa-mi incaseze suma facturilor . Aici sunt eu nelamurit . Am gasit asociatii care au scari de blocuri carora nu le percepe intretinere si au situatia mea . Deci aia nu merg dupa aceia-si lege ? Apoi Presedintele imi raspunde in scris pe doua coli fara antetul asociatiei , fara sa se adreseze mie cumva , fara sa aiba numele lui , ci la sfarsit doar data si semnatura .
Cu respect .
Cum scrie si in legislatie, nu raspunde presedintele...urmati calea aratata tot in lege- notificati comitetul executiv-cenzorul-primarie, compartimentul specializat...
Nu avem noi de unde sti ce reprezinta suma ce o platiti dvs. la intretinere-poate reprezenta salariul presedintelui, administratorului, fondul de rulment/de reparatii...
Tot legislatia, legea 196/2018, va da dreptul sa contestati sumele platite la intretinere...
Daca nu sunteti singurul nemultumit, vorbiti si cu vecinii aflati in aceasi situatie si mergeti la presedinte sa discutati cu el.
Cititi inainte legea 196/2018 ca sa stiti ce drepturi si obligatii are fiecare parte.
Ionut.ion, utilizator