avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate Marius198828

Activitate Marius198828

Buna seara,

Am intampinat o mica problema si am nevoie de ajutorul vostru.

Timp de 1 an am locuit in chirie intr-un apartament iar la cererea proprietarului apartamentului s-a intocmit un contract de inchiriere cu parintii acestuia fara sa fie inregistrat sau declarat vreun venit la ANAF sau oricare alta institutie.

In baza acestui contract mi-a fost oprit de la bun inceput o garantie de 200 euro pe care trebuia sa mi-o restituie dupa ce am parasit locuinta.

Dupa parasirea locuintei mi-au fost aduse acuze precum ca apartamentul a fost lasat "in mizerie' ceea ce nu este adevarat si totodata NU mi-a fost restituita garantia de 200 euro.

Rog sa-mi recomandati ce as putea sa fac ca sa mi recuperez garantia avand in vedere ca respectivul contract de inchiriere nu a fost inregistrat iar veniturile nu au fost declarate la stat.

Mentionez ca plata chiriei s-a efectuat luna de luna prin transfer bancar ceea ce pot sa si dovedesc.
Buna dimineata! Am nevoie de ajutorul vostru in privinta unui caz. Sot si sotie, au un copil minor, nu se mai inteleg sotii, sotul ii face evacuare pe ascuns sotiei, sotia afla ca toate bunurile sotului sunt trecute pe sora lui, sotia fiind nevoita la aflarea vestii pleaca de acasa, ea isi gaseste chirie, munceste cu carte de munca, el lucreaza ocazional fara carte de munca respectiv un venit ocazional, divorteaza in fata judecatorului, tutela copilului cui ii va fi incredintata ? Avand in vedere ca tatal nu se ocupa de copil, nu-i cumpara nimic, nu-l scoate din casa, nu merge cu el la medic, si copilul este atasat mult mai mult de mama, se ocupa in cresterea lui oferindu-i toate conditiile si tot ce are nevoie.
Buna seara!
Urmeaza sa ma angajez iar noul angajator imi solicita sa aduc decizia de la ultimu loc de munca si adeverinta de venit pe ultimele 6 luni de munca. Problema e ca la interviu am declarat ca am lucrat mai mult timp la ultimul loc de munca si asta se va vedea pe decizie ca nu am spus adevaru. Nu am mai lucrat din luna mai si noul angajator stie asta dar nu cunoaste perioada exacta.. Pe langa asta in urma cu o luna am semnat cu o alta societate un contract de munca dar din motive personale a trebuit sa renunt la respectivu loc si a doua zi s-a desfacut contractu de munca fara nici o problema la cererea mea. Nu am mai precizat asta interviu sa nu dea prost cu toate ca am decizia de incetare de la acest loc de munca doar ca nu apare in CV. As putea sa solict si sa declar pe propria raspundere ca nu am beneficiat de asigurare medicala si nici nu am cotizat pe ultimele 6 luni? Cum sa procedez incat sa nu fiu nevoit sa aduc decizia de incetare de la ultimu loc de munca ?