Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Restituire garantie chirie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Restituire garantie chirie

Buna seara,

Am intampinat o mica problema si am nevoie de ajutorul vostru.

Timp de 1 an am locuit in chirie intr-un apartament iar la cererea proprietarului apartamentului s-a intocmit un contract de inchiriere cu parintii acestuia fara sa fie inregistrat sau declarat vreun venit la ANAF sau oricare alta institutie.

In baza acestui contract mi-a fost oprit de la bun inceput o garantie de 200 euro pe care trebuia sa mi-o restituie dupa ce am parasit locuinta.

Dupa parasirea locuintei mi-au fost aduse acuze precum ca apartamentul a fost lasat "in mizerie' ceea ce nu este adevarat si totodata NU mi-a fost restituita garantia de 200 euro.

Rog sa-mi recomandati ce as putea sa fac ca sa mi recuperez garantia avand in vedere ca respectivul contract de inchiriere nu a fost inregistrat iar veniturile nu au fost declarate la stat.

Mentionez ca plata chiriei s-a efectuat luna de luna prin transfer bancar ceea ce pot sa si dovedesc.
Marius198828, utilizator
De unde știți dvs ca nu a fost înregistrat la ANAF și ca nu au fost plătite impozite?.Pana anul.acesta nu mai era obligatoriu ca să fie declarate/,înregistrate contractele la ANAF trebuia doar plătit impozit in declarația unica.Daca mai sunt facturi restante la întreținere sau utilități sau dacă ați produs bagube bineintelesca nu va restituie garanția.Daca nu aveți datorii si nu ati produs pagube singura varianta e instanta..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat