avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Activitate DerzelasDacul

Activitate DerzelasDacul

Răspuns la discuția nu imi gasesc numele?!
sa sun si sa ii intreb daca exista vreun dosar pe numele meu?
(imi pare rau dar nu stiu procedura)
Răspuns la discuția nu imi gasesc numele?!
Va multumesc pentru raspunsuri,
inseamna ca daca respectivii au fost judecati si condamnati (toti) in anul 2016 si nu s-a efectuat nicio schimbare a calitatii mele de suspect in curs de doi ani atunci nu voi mai fi trecut la stadiul de inculpat desi am recunoscut consumul de prima data, am inteles bine?
Răspuns la discuția nu imi gasesc numele?!
Deci actiunea penala pentru mine nu a fost pusa in miscare? (nu am primit nicio informare sau citatie cum ca as fi chemat in calitate de inculpat.
Multumesc
sunt implicat intr-un dosar penal impreuna cu 8 martori, 2 suspecti si doi inculpati. eu sunt unul dintre suspecti. problema este ca dosarul este din 2016 iar toti martorii si celalat suspect au primit zile-amenda, inculpatii au fost condamnati (toate condamnarile au fost facute in 2016) dar eu nu am primit nicio informatie si nici nu pot gasi nimic despre mine pe portal.just.ro. celalalt suspect a depus ca si mine acord de recunoastere, lui ii pot gasi dosarul dar pe al meu nu.
Mentionez ca nici dosarele a doi martori nu le-am putut gasi.. inseamna ca s-a incetat urmarirea penala? au trecut doi ani..
fapta: detinere pentru consum propriu droguri de risc, fara a fi prins in fapt.
Răspuns la discuția Consum droguri de risc
Multumesc pentru explicatiile oferite in detaliu, apreciez foarte mult!

Ioana Stoica a scris:

Conform art.318 Cod proceduta penala, renuntarea la urmarirea penala reprezenta o modalitate de rezolvare a cauzei penale,care se dispunea in mod exclusiv de catre procuror,in cazul infractiunilor pentru care legea prevedea pedeapsa amenzii sau pedeapsa inchisorii de cel mult 7 ani si se constata ca nu exista un interes public in efectuarea urmaririi penale.

Dispozitiile art.318 Cod procedura penala sunt urmatoarele;
Cazurile cand se poate dispune renuntarea la urmarirea penala

Din dispozitiile art.318 rezulta ca renuntarea la urmarirea penala se poate dispune cu indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii:

-pentru infractiunea cu privire la care a fost sesizat organul de urmarire penala este prevazuta pedeapsa amenzii sau pedeapsa inchisoarii de cel mult 7 ani;

-sa se constate ca nu exista un interes public in efectuarea urmaririi penale

Ce criterii se iau in considerare pentru stabilirea lipsei interesului

public

Interesul public se analizează în raport cu:

a) conținutul faptei și împrejurările concrete de săvârșire a faptei;
b) modul și mijloacele de săvârșire a faptei;
c) scopul urmărit;
d) urmările produse sau care s-ar fi putut produce prin săvârșirea infracțiunii;
e) eforturile organelor de urmărire penală necesare pentru desfășurarea procesului penal prin raportare la gravitatea faptei și la timpul scurs de la data săvârșirii acesteia;
f) atitudinea procesuală a persoanei vătămate;
g) existența unei disproporții vădite între cheltuielile pe care le-ar implica desfășurarea procesului penal și gravitatea urmărilor produse sau care s-ar fi putut produce prin săvârșirea infracțiunii.




Răspuns la discuția Consum droguri de risc
Revin cu o întrebare, procurorul mai poate opta pentru renunțarea urmăritorii penale daca am depus acel acord?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Angajati avocat ca sa scăpați fără cazier.
Dacă ati avut avocat probabil ca nu se pricepe.la.asa ceva.Trebuie ca noul avocat sa vada exact despre ce este vorba ca deja ati actionat aiurea.
În ce oras este cazul?

Răspuns la discuția Consum droguri de risc
Am înțeles

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Ce aveti dvs este nr.unic de la parchet, degeaba cautati pe portal ca nu o sa găsiți nimic.

Răspuns la discuția Consum droguri de risc
Mulțumesc pentru timpul acordat, apreciez!
Răspuns la discuția Consum droguri de risc
Aparține de Ploiesti. Din păcate nu îmi permit un avocat. După părerea mea de necunoscător mi se poate aplica in cel mai rău caz închisoare cu suspendare, conform legii, însă din moment ce este vorba doar de consum și informațiile pe care le voiau au fost obținute, nu știu dacă este chiar atât de rău. Orice părere mă ajută, mulțumesc.
+Cum pot găsi dosarul in portalul juridic? În numărul desantului am număr/d/p/2016 dar nu pot găsi nimic..
Răspuns la discuția Consum droguri de risc
Am înțeles... Mulțumesc pentru răspunsuri