avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriela Aktan

Activitate Gabriela Aktan

Buna ziua , mama mea a decedat in urma cu 4 ani , actul de mostenire inca nu s-a facut , am citit cum ca eu as putea merge la notat si sa fac o cerere de acceptare mostenire deoarece as vrea sa ma asigur fiind in rele relatii cu tatl meu si sora mea vitrega
Dar la orice notar am sunat pentru a ma infirma de ce acte am nevoie pentru aceasta cerere mi se spune cum ca se fac toate actele impreuna cu ceilalti mostenitori
Cred ca nu prea se stie cum ca daca eu nu voi face cererea aceasta de acceptare mostenire am riscul de a pierde acest drept
Nu mai inteleg nimic sincee
Răspuns la discuția Mostenire
sincer asa m-am gândit si eu si mii de scuze din cauza greselilor de ortografie am scris repede :))
Dar.totusi pretul de vinzare este de 90000 euro iar datoriilecca 15000 maxim
Si nu cred ca sa fie drept ca sa fie lasati ambii sa faca ce vor oricum au golit toata casa s8 dupa câte am inteles sora meainsusindu-si absolut tot din casa sa zicem dar e vila se accepta ca si cum ea si-ar fii luat mostenirea deorece a lasat casa i clusiv fara perdele :))
Discuție Mostenire
Buna seara , cu 4 ani in urma mama mea a decedat ea a locuit împreuna. Cu actualul ei sot Timp de 20 de ani in concubinaj si inainte cu doi ani de a deceda mama mea s-a casatorit legal.In timpul acestor 20 de ani pe numele.mamei mele a existat o firma functionala un magazin si un bar. Dupa decesul mamei mele sora mea de mama impreuna cu sotul mamei au continuat afacerea dar dupa doi ani sora mea a luat toate bunurile din casa si a abandonat afcerea mutându-se la soacra ei .Sotul mamei mele aflându-se in italia sa reântors in tara si a dat toata marfa existenta prin sat a vindut tot mobilierul care a fost in magazin si bar inclusiv vitrinele frigorifice!
Eu am aflat de toate astea prea tirziu si tin sa mentionez cum ca mostenirea nu este facuta iar ambele parti din acea casa sint sub ipoteca deoarece atit mama mea cit si sotul ei au retras sume de bani sub forma de credite si nu au mai achiitat ratele.
Plus in timpul in care mama mea a locuit doar cu acest domn in concubinaj s-a mai achizitionat un apartament care dupa decesul mamei mele a fost vindut de acest domn
Mentionez ca a fost cumparat in timpul concubinajului acestora dar scris doar pe numele sotului ei !
Firma a fost doar 0e niumele mamei mele si jumatate din casa
Va rog sa imi spune-ti ce sanse am sau care sunt leghile in a mi se face dreptate deoarece mama mea sa gindit doar la fiica ei si la acest domn, plus ca pe mine nu ma intreaba absolut de nimic,dupa ce au golit tot aceat domn a inchiriat spatiul fara a stii eu sau a semna vreun contract cu cineva
Răspuns la discuția Contract de intretinere!
Domnule Av. O ultima intrebare as avea,daca eu doresc sa donez aceasta cota parte pe care o detin in casa bunicii mele unei persoane straine ,as putea face va rog aceasta donatie ?
Si cum va rog ?


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
La decesul bunicului, la succesiunea casei si a altor bunuri realizate in perioada casatoriei (indiferent ppe ce nume sunt) se impart astfel:
- bunica 5/8 din toate acele bunuri.
- copiii, direct sau prin reprezentare (adica copiii copiilor decedati) impart in parti egale 3/8
Va sfatuiesc sa solicitati fie la notar (daca va intelegeti civilizat) fie in instanta dezbaterea succesiunii de pe urma bunicului
Cu privire la acel contract.
Singurii care pot sa-l atace sunt bunica sau matusa.
Doar daca se dovedeste ca bunica este in imposibilitatea de a-si gestiona singura interesele (probleme grave de sanatate mentala) atunci va puteti adresa dumneavoastra instantei aratand acest fapt.
Luati legatura cu un avocat din zona dumneavoastra.

Răspuns la discuția Contract de intretinere!
Domnule Av. Va multumesc din suflet pentru raspuns.
Bunica mea a facut de doua ori atac cerebral ultimul anul acesta

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
La decesul bunicului, la succesiunea casei si a altor bunuri realizate in perioada casatoriei (indiferent ppe ce nume sunt) se impart astfel:
- bunica 5/8 din toate acele bunuri.
- copiii, direct sau prin reprezentare (adica copiii copiilor decedati) impart in parti egale 3/8
Va sfatuiesc sa solicitati fie la notar (daca va intelegeti civilizat) fie in instanta dezbaterea succesiunii de pe urma bunicului
Cu privire la acel contract.
Singurii care pot sa-l atace sunt bunica sau matusa.
Doar daca se dovedeste ca bunica este in imposibilitatea de a-si gestiona singura interesele (probleme grave de sanatate mentala) atunci va puteti adresa dumneavoastra instantei aratand acest fapt.
Luati legatura cu un avocat din zona dumneavoastra.

Răspuns la discuția Contract de intretinere!
Chiar as dorii un Av.din judetul arad care imi poate fii de ajutor cu acest caz

Gabriela Aktan a scris:

Buna seara,eu am o nelamurire cu acest contract de intretinere:
-Bunica mea si bunicul.meu au avut o casa impreuna si doi copii
-Restul bunurilor :paminturi alte case sunt pe numele bunicii mele
-Tatal meu decedat iar dupa tatal.meu bunicul,pe sora mea au despagubit-o din dreptul casei bunicii iar pe mine nu deocamdata
Problema este ca:tatl.meu a fost bolnav ani la rind din cauza aceasta bunica mea nu a trecut nimic pe tatal meu nimic deorece se stia ca v-a deceda .
Acum bunica mea imediat dupa decesul bunicului meu sa dat in intretinere (uzufruct)matusii mele!
Problema este asta si cred ca am dreptate:matusa mea nu a muncit de citiva ani si nu stiu cum a intretinut-o pe bunica mea daca ea nu a avut un venit?
In schiimb bunica mea are pensie si citiva ani buni de cind s-a dat in intretinere la matusa mea ,bunica mea a fost cea care a avut grija de matusa mea !
As dorii un raspuns :
Daca pot ataca acest contract de intretinere si ce sanse am,rig urgent deorece acest contract este de 12/ani ,iar eu cu toate ca sunt mostenitor cota aparte in casa bunicii ele nu.mi-au dat voie sa locuiesc acolo oe motivul cum ca nu se.poate casa peste casa!!!
Mentionez cum ca:am doi copii minori 7-10 ani si sunt singura ibntetinatoare a acestora.

Va multumesc anticipat

-Răspunsurile se dau public-

Buna seara,eu am o nelamurire cu acest contract de intretinere:
-Bunica mea si bunicul.meu au avut o casa impreuna si doi copii
-Restul bunurilor :paminturi alte case sunt pe numele bunicii mele
-Tatal meu decedat iar dupa tatal.meu bunicul,pe sora mea au despagubit-o din dreptul casei bunicii iar pe mine nu deocamdata
Problema este ca:tatl.meu a fost bolnav ani la rind din cauza aceasta bunica mea nu a trecut nimic pe tatal meu nimic deorece se stia ca v-a deceda .
Acum bunica mea imediat dupa decesul bunicului meu sa dat in intretinere (uzufruct)matusii mele!
Problema este asta si cred ca am dreptate:matusa mea nu a muncit de citiva ani si nu stiu cum a intretinut-o pe bunica mea daca ea nu a avut un venit?
In schiimb bunica mea are pensie si citiva ani buni de cind s-a dat in intretinere la matusa mea ,bunica mea a fost cea care a avut grija de matusa mea !
As dorii un raspuns :
Daca pot ataca acest contract de intretinere si ce sanse am,rig urgent deorece acest contract este de 12/ani ,iar eu cu toate ca sunt mostenitor cota aparte in casa bunicii ele nu.mi-au dat voie sa locuiesc acolo oe motivul cum ca nu se.poate casa peste casa!!!
Mentionez cum ca:am doi copii minori 7-10 ani si sunt singura ibntetinatoare a acestora.

Va multumesc anticipat

-Răspunsurile se dau public-