avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate BE-Lili

Activitate BE-Lili

La contractul de mandat al presedintelui asocietiei de proprietari se plateste CAM?
In standardul aprobat acest paragraf nu mai este.
Eu personal, sunt de acord ca este necesar sa se faca un curs de perfectionare profesionala cu prevederile noului standard, dar cerinta primariei sa se faca "jumatate de curs", altfel diploma nu mai este valabila mi se pare aiurea.
Certificat de calificare profesionala calificarea Administrator imobile obtinuta in 2015 emis de Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice mai este valabil daca s-a actualizat standardul ocupational in luna Mai 2019?
Pun aceasta intrebare (ilogica) intrucat mi se solicita de catre Primarie sa fac "jumatate de curs" dupa noul standard ocupational, cu toate ca am explicat sa am curs de calificare de 720 de ore.
Discuție Declaratia 010
Pentru o Asociatie de proprietari, pe Declaratia 010 la "Denumire" se trece numele asociatiei asa cum este in Incheierea emisa de Judecatorie sau se poate modifica?
Si cum impart factura daca nu am numar de persoane in extrasezon?
Daca imobilul este resedinta de vara pentru majoritatea proprietarilor, si nu sunt trecute persoane la intretinere, repartizarea consumului comum pentru iluminat, colectare deseuri, comision banca, serviciu de paza, materialele consumabile, se poate face la cota parte de proprietate si nu la numar de persoane?
Mentionez ca cele enumerate mai sus se platesc lunar, in baza facturilor emise,
As dori sa stiu cate sunt contributiile datorate, de angajator si de un pensionat care are contract de mandat (cenzor) la o asociatie de proprietari de 300 lei brut.