avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1889 soluții astăzi
Forum Activitate bizarre

Activitate bizarre

Buna seara!
Am achizitionat de la o firma o pereche de ochelari de vedere, dar care in decurs de 3 luni s-au dovedit a avea anumite vicii ascunse(un brat se inchide foarte greu), iar din aceasta cauza au avut de suferit si alte componente ale ramei. Cand m-am prezentat cu ochelarii la magazinul respectiv pentru schimbarea/remedierea defectiunilor am fost efectiv expediat de catre vanzatoare pe motivul ca "am adormit cu ochelarii pusi".
Care sunt pasii pe care ar trebui sa-i urmez pentru a-mi repara/schimba/primii banii inapoi pe ochelari?
M-am gandit si la OPC, sau la inca un drum pana la magazin in care doamna de acolo sa-mi semneze ca nu este de acord sa-mi acorde garantia pe produs....
Dvs ce-mi recomandati sa fac?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Carte de munca, vesnica problema
BIne am inteles, dar de ce nu am primit acest raspuns de restaurantul local? Am facut nenumarate drumuri, iar ce-i de acolo au dat nenumarate mailuri la Mcdonalds Bucuresti pentru a urgenta trimiterea cartii de munca, dar de acolo nu a venit nici un raspuns .. . comunicare zero.
Oricum, va multumesc tuturor pentru daruirea cu care ati tratat cazul meu.
Sincere multumiri!
Răspuns la discuția Carte de munca, vesnica problema
Stiu ca lipsa carti de munca nu e un impediment major la noul loc de munca, dar consider ca 7 luni au fost mai mult decat suficiente pentru a-mi returna cartea de munca, mai ales ca anumite persoane care au parasit compania dupa mine si-au primit cartile de munca, eu nu.
O sa trimit o cerere prin posta urmand pasii indicati de dvs, asta ar trebui sa ii afecteze putin(nu-si doresc reclama negativa, ar face orice pentru a estompa o astfel de reclama).
O sa va tin la curent cu noutati.... cand o sa apara.
Multumesc pentru post-uri! =D>
Răspuns la discuția Carte de munca, vesnica problema
Multumesc pentru interesul acordat problemei mele.
Totusi, eu am mai insistat la firma, le-am spus ca imi trebuie cartea de munca, ei mi-au spus ca vine foarte greu pentru ca au o singura persoana care se ocupa de toate cartile de munca a angajatilor McDonald`s din Romania si ca merge greu treaba bla bla bla. Nu stiu daca au blufat sau nu, as fi tentat sa-i dau in judecata, totusi 7 luni e o perioada mare de timp, Nu stiu voi ce imi recomandati sa fac? imi scot cheltuielile de judecata? sau ies mai sifonat ca inainte sa-i dau in judecata?
Si daca puteti aproxima cam cat m-ar costa intregul proces . . . nu trebuie cu exactitate . . . sa stiu cam de ce resurse ar trebui sa dispun.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Carte de munca, vesnica problema
multumesc pentru reply-uri!
Daca nu se solutioneaza problema, si recurg la o actionare in judecata,am nevoie neaparat de un avocat pentru un caz ca acesta? am sanse si la despagubiri materiale? daca da, ce motive sa invoc?
Buna ziua!
Ma numesc Cosmin si am lucrat la o firma pana in august 2007, nici in ziua de astazi nu mi-au inmanat cartea de munca, ea imi este necasara la noul loc de munca.
Am depus o plangere online la ITM prin intermediul site-ului lor, acum astept raspunsul.
Mai exista si alta metoda de a-i constrange pe cei de la firma sa-mi inmaneze cartea de munca? (inafara de judecata)

Multumesc anticipat pentru raspuns!