avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Activitate Lucian66677

Activitate Lucian66677

Imi puteti spune và rog unde se achita taxa de timbru?
Mulțumesc frumos pentru raspuns
Tot aici pe forum citisem la cineva ca in ti.p ce era pe holul instantei un avocat s a oferit să obtina mențiunea" contra acestui onorariu!
Imi puteți spune unde trebuie mers exact? Unde se depune cererea ,la registratura ?
Memționez că este la jud sec 2 Bucuresti
Multumesc anticipat

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Trebuie legalizata hotararea la instanta care a pronuntat solutia in fond, mergeti cu o cerere de legalizare si o taxa de timbru de 5 lei!
Cu privire la onorariul avocatului, cred că sunteți informat greșit!
Cu stimă!

Buna ziua,acum 1an jumate m-am despartit de fosta concubina` impreuna cu care am un copil de 8 ani!
Am stabilit cu aceasta printr-un acord de mediere cum ca fiul nostru va ramane la mine in crestere iar ea s-a angajat sa achite opensie de intretinere lunara in cuantum de 500 lei!
IN decursul acestui an si 6 luni aceasta a achitat pensia doar timp de cca 8 luni , iar suima a fost doar de 250 lei lunar!
Am discut6at cu un executor judecatores pt a pune o poprire pe salaiul acesteia! INsa pt a face asta am nevoie de o 'stampila' cu mentiunea definitiv si irevocabil! Momentan pe hotararea judecatoreasca apare '' cu drept de apel in 15 zile' insa concubina nu a mai formulat apel sau recurs si hotararea a ramas asa!
Intrebarea mea este, care este procedura de obtinere a acestei mentiuni pe hotarare?
Si de asemenea daca poate face asta un avocat in locul meu doarece timpul nu prea imi permite si eventual care ar fi comsiionul acestora in mare pt aobtine aceasta parafa!! Am inteles ca este undeva la maxim 100 de lei dar am zis sa cer oparere mai avizata cu privire la costuri si proceduri!
Va multumesc anticipat
Va multumesc tuturor pentru răspunsuri!
Astăzi am intampinat o nouă problemă cu administratorul pe care o voi descrie pe scurt aici pt a nu deschide o nouă discutie
Luna asta la întreținere au apărut 6.8 metri cubi apa cald cu val in jur de 67 de lei cu aproximație!(pe langa suma aceea ca circula apa calda in tevi)In conditiile in care logodnica are centrala de la mutarea in apartament!
Am ridicat problema la administratie si au spus ca e o eroare inexplicabilă,au zis ca programul nu permite modificarea avizierului dar ca plătim cu - 67 lei suma totală,dar ca suntem obligați să aducem lunar index pt apa caldă (desi lunar este zero) .. i am cerut sa puna o semnătură si o ștampilă pe chitanța unde sa fie menționat că a fost o eroare de calcul, a refuzat zicând că legea nu il obliga si a inceput sa tipe ca conf legii... el nu tre sa puna nimic
Ca conf legii trebuie data apa calda chiar daca avem centrală..
As dori sa imi spuneti si mie "conf legii" ce lege articol îi permite logodnicii mele sa ceara actele avizele pt instalarea camerelor,a zis ca nu este obligat asa ca tre sa i mentionez exact articolul si legea...Am inteles bine? 196/2018
s dori daca stiti sa imi spuneti si daca trebuie predată apa calda(index)lunar daca acesta nu se schimba având centrala
Cand s a mutat logodnica a zis ca vine sa puna un sigiliu la apa calda si nu a venit
I am spus acest lucru si a spus ca sigiliu ala oricum il scoatem daca vrem..practic ne a acuzat de furt in conditiile in care el ne taxa 67 de lei in plus daca nu observam..
De asemena poate imi spuneti care este exact legea sau unde pot citi obligatiunile administratorului cat si a locatarului?
Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru raspuns
Ciudat este ca este si fost polițist domnul respectiv,ce i drept pensionat de ani buni
Voi incerca sa i comunic in mod amiabil

gigiz a scris:



w_v_w_v
Tot ce spuneti sunt niste aberatii. Sunteti total in afara legii.
Este adevarat ca se poate monta un system de supraveghere video dar numai cu aprobarea Adunarii generale si doar daca sistemul este instalat de o firma autorizata. Imaginile NU pot fi stocate in alta parte decat in DVR. Acestea nu pot fi utilizate de nimeni in afara organelor de politie. In fine, sunt multe restrictii dar dvs. vorbiti din "ce auziti la televizor".
Toate astea vi le spune unul care este autorizat in domeniu.
Dati-mi si mie adresa respectiva unde ziceti ca aveti sistemul acela de care vorbeati si va fac un cadou de sarbatori.
Daca Lucian66677 face o sesizare la politie, administratorul respective ramane fara porcul de Craciun iar Asociatia respectiva ramane fara administrator.

Dumneavoastra (w_v_w_v) nu va mai rostogoliti pe aici in chip de cunoscator in domeniu si nu va mai laudati cu tehnica din telefon ptr. ca s-ar putea sa ii duceti dorul telefonului iar dvs., o vreme, sa comunicati cu cei dragi doar dupa un program de vizite.

Lucian66677, din ce s-a scris pe aici probabil ai inteles ce ai putea sa faci.
Eu zic sa stai de vorba cu administratorul si poate intelege ca se joaca cu focul.
Poate ca omul nu stie ce face.
Sunt multe personae care si-au luat libertatea de a utiliza tehnica disponibila in fel si chip fara sa cunoasca si consecintele.
Este o vorba de la englezi: "libertatea este buna ca mierea dar daca mananci prea multa te doare stomacul".

(w_v_w_v) eu zic sa mai studiati ceteva legi in domeniul ferindu-va de niste neplaceri inutile.
Cum zicea Alexandru Andries "da ce-ti trebuie tie... pneumonie?"


Aveam auto-corect activat nu mi-am dat seama!
Camerele erau montate cand ea a cumpărat apartamentul anul acesta
Eu nu visez si nu am auzit nici la tv,am citit diverse articole de lege si discuți pe tema asta pe acest forum si nu numai..
Treaba cu poate sa le stocheze unde vrea mușchi lui ma indoiesc ca stă tocmai așa
De ce să aibă el clipuri cu mine pe telefonul lui personal?



w_v_w_v a scris:

Este perfect legala .Ce acord visezi lucian? Care cum se trezeste scrie ce a auzit el la tv.
Si violatorii si talharii tot la fel zic la judecata dar uite ca nu trebuie nimic.
Pai fosta lege 230/2007 prin HG1588/2007 l-a autorizat sa prelucreze date cand a spus ca orice proprietar e obligat la cumparare sa duca contractul de cumparare si O.U.G. nr.97 din 2005 cand a zis sa adune CI de la fiecare pentru cartea de imobil .

Instalarea se decide de adunarea generala cu acordul majoritatii.
Poate sa le tina unde vrea el si pe ce vrea el. (si pe banda magentica si pe caseta VHS si pe un jaf de telefon sau un telefon perfomarnt si amplasate la subsol cu detergentii si hartia igenica.) Ia vezi listele de plata le are pe hartie alba buna sau calitate de igenica si e A4 sau A3?

Daca tu erai in locu lui unde le tineai? Eu zic sa ii iei un Samsunu S10 in 2 luni cand apare.

Pana acum in afara de faptul ca a interpretat si i s-a parut ca ai scuipat nu ar trebui sa te deranjeze nimic. Daca fostul prietenei tale o agresa in lift ce mai aveai de comentat la camere?
Cred ca erai multumit ca s-a miscat ala asa repede.
Pana acum de ce nu a comentat prietena ta de camere?

Eu de exemplu am inteles din postarea dv ca administratorul s-a descurcat imediat si ti-a aratat filmul adica stia sa folosesca de ce are pe cand dv ne spuneti ca :

:În blocul logodnica mare:


Ia si citeste mai jos de camere si nu te mai enerva degeaba.

www.avocatnet.ro/forum/discu...

La noi a durat 1 minut sa aratam ce a filmat camera de afara politiei ca sa prinda un copil de s-a impiedicat si a spart geamul de la banca pe cand cei de la de banca au trimis filmarea dupa 2 zile.
Angajata din banca a apasat butonul de panica ca a crezut ca e atentat cu bomba si o jefuiesc.
S i-am trimis filmarea cind vorbeam cu politistul la telefon pe whatsapp.



Multumesc pentru raspuns
Totusi montarea in sine a camerei in lift este legală sau nu fara acordul tuturor?
Plângerea se poate face doar pt stocarea in telefon sau si efectiv asupra camerei din lift?
Va trebui sa si dovedim că are filmările pe telefon..?

Ionut.ion a scris:

In baza legi 196/2018, logodnica dvs. poate cere toate datele legate de acest lucru, proiectul de montare, firma ce a montat acete camere, autorizatia de la ANSDCP pentru prelucrarea datelor, etc.
Tot logodnica dvs. poate face o plangere la ANSDCP, datele trebuie stocate si folosite in anumite conditii, conform autorizatiei primite, nu salvate in telefonul administratorului.
Dvs. puteti fi martorul dansei daca administratorul incearca sa spuna ca nu este adevarata fapta cu stocarea datelor in telefon.

Buna ziua
În blocul logodnica mare sunt instalate camere video la intrări si in lift
Cand am fost sa plătesc întreținerea administratorul mi a atras atenția că aș fi scuipat in casa liftului
Cand i am spus ca se înșeală acesta a zis ca imi arata filmarea, l am rugat sa o faca si a scos telefonul personal unde avea stocate peste 100 d3 clipuri din lift printre care cel puțin 20 cu mine sau logodnica mea
In filmare se vedea ca m am uitat in jos iar el a presupus că aș fi scuipat
Parerile find împărțite pe forum intrebarea mea este ,camera din lift este legală?
Mentionez ca logodnica mea fiind proprietara nu si a dat niciodata acordul pt aceste camere! Este nevoie de acordul fiecărui proprietar sau contează majoritatea? Aici parerile am vazut ca sunt împărțite...
De asemenea este legal ca acesta să copieze si sa stocheze imaginile/clipurile pe telefonul personal?
Ce ar trebui sa fac? Multumesc