avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2020 soluții astăzi
Forum Activitate nif05

Activitate nif05

Discuție Impozit
Buna ziua. Am si eu o intrebare in legatura cu impozitul forfetar.
O firma infiintata in septembrie 2008 care si-a inceput activitatea in februarie 2009 plateste acest impozit forfetar ?
Buna ziua, in cazul unui magazin cu haine second hand, daca marfa este achizitionata la kg. si se vinde la bucata, cum se intocmeste receptia? ce trec in nir la pretul de vanzare avand in vedere ca vor fi reduceri de pret din 3 in 3 zile?
Discuție Gestionara
E posibil sa trec o angajata pe functia de gestionar? daca ea nu are bacaloreatul (are 12 clase fara bac. si un curs de contabilitate).Vreau sa precizez ca lucreaza in firma de 8 ani si consider ca se poate descurca fara probleme.
Răspuns la discuția Legea 18/1991 un sfat va rog
ce spuneti de raspunsul asta de la un forumist?
Daca Y si Z au depus o cerere in baza Legii 18/1991 pentru un teren au fost repusi in termenul de acceptare a mostenirii.

Cine nu depune cerere este decazut din dreptul de a mai cere reconstituirea dreptului de proprietate.

Daca autorul comun a avut terenuri in mai multe "circumscriptii", trebuiau depus cereri in toate "circumscriptiile".

Dar mostenirea se accepta integral.

Parerea mea este ca Y si Z sunt indreptatiti sa li se reconstituie dreptul de proprietate asupra tuturor terenurilor pe care le-a detinut autorul lor comun.

Cererea depusa in temeiul Legii 18 face doar dovada acceptarii intregii mosteniri.

Nu se poate sustine ca au acceptat mostenirea in ceea ce priveste terenul din localitatea A, dar au renuntat la mostenire in ceea ce priveste terenul din localitatea B.

Deasemenea nu se poate sustine ca nedepunand cerere pentru terenul din "circumscriptia B" a renuntat la mostenire si in ceea ce priveste terenul din "circumscriptia A".

Depuneti la dosar cererile facute la prima "circumscriptie" si dovediti ca ati facut cerere in temeiul L 18 si ca ati acceptat mostenirea autorului comun.

Motivati nedepunerea unei cereri la comisia locala din localitatea B prin faptul ca nu ati stiut ca autorul comun avea terenuri si acolo.

Luati-va un avocat daca vreti sa aveti o sansa in dosarul asta.
Răspuns la discuția Legea 18/1991 un sfat va rog
Titlul de proprietate nr. 1111/120/2000, a fost emis cu respectarea normelor imperative prevazute de Legea nr. 18/91, respectiv art. 8, art9 alin.3,4,5 si art. 13, cat si cu respectarea normelor generale ale Legilor Fondului Funciar in vigoare la data emiterii acestuia (Legea nr. 18/91 rep.; Legea 169/1997 si Legea 1/2000) neexistand nici un motiv de nulitate anterior sau concomitent emiterii acestui act, considerente pentru care instanta va respinge actiunea ca neintemeiata.

Respinge pe fond actiunea formulata de reclamant Ysi Z avand ca obiect constatarea nulitatii absolute a titlului de proprietatenr. 111/120/2000, ca neintemeiata.
Cu recurs de 15 zile de la comunicare.




Răspuns la discuția Legea 18/1991 un sfat va rog
Si ar trebui sa scrie si in minuta...

Ce este minuta? nu ma pricep
Răspuns la discuția Legea 18/1991 un sfat va rog
da, si celalalt tot in baza legii 18
Răspuns la discuția Legea 18/1991 un sfat va rog
da, avem drept de recurs 15 zile, dar nu stiu care ar fi calea de atac
Răspuns la discuția Legea 18/1991 un sfat va rog

Timp mai este.........ramana sa vedem cam care ar putea fi calea de atac.....ca nu ma pricep
Oricum va multumesc frumos
Răspuns la discuția Legea 18/1991 un sfat va rog
Cred ca nu m-am exprimat eu corect
Hotararea am primit-o acum 2 zile si avem termen de recurs 15 zile