avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Activitate Miriam.M

Activitate Miriam.M

Răspuns la discuția Nu stiu ce cod CAEN sa aleg
Up
Răspuns la discuția Nu stiu ce cod CAEN sa aleg
Eu voi face PFA la norma de venit si am nevoie de un singur cod, ca sa nu se cumuleze normele.
Confectionez produse handmade, mai exact tablouri si felicitari, realizate prin tehnica Quilling (in principal din hartie prelucrata foarte mult pentru a capata diverse forme), si vreau sa-mi fac PFA pentru a le putea vinde.

Am gasit urmatoarele coduri CAEN:
4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
4789 Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse
9003 Activitati de creatie artistica

Dar nu stiu care mi s-ar potrivi mai bine, tinand cont ca vreau sa imi vand produsele atat online cat si in standuri, magazine, etc.
Care credeti ca ar fi cel mai potrivit cod dintre cele mentionate mai sus? Daca aveti si alte recomandari, va rog sa mi le sugerati.

Multumesc frumos!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc mult pentru informatiile oferite!!
Multumesc frumos pentru raspunsul dvs! Si eu ma gandeam tot la PFA.
Dar, contabilitatea as putea sa mi-o tin eu singura? De obicei nu vand produsele mele in masa, fiindca nu produc multe pentru ca imi ia mai mult timp sa fac un produs handmade.
Si, daca sa zicem ca nu vand, trebuie sa platesc totusi CASS?
De asemenea, imi trebuie casa de marcat?
Multumesc frumos din nou!
Eu sunt o persoana cu handicap grav si imi place sa fac lucruri handmade. As vrea sa-mi vand produsele, dar ca sa vand, trebuie neaparat sa-mi fac firma sau pot vinde si ca persoana fizica? Eu am mai vandut intre prieteni, dar daca vreau sa vand pe internet, chiar e necesar sa am firma sau sa fiu PFA? Ma tem sa nu ajung sa platesc mai mult la taxe si contributii decat produc eu. Care e cea mai simpla varianta pentru mine ca sa nu ma complic?