avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1796 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut S.

Activitate Ionut S.

Discuție Vanzari auto
Buna ziua ! As dori sa stiu si eu exact care este legea in legatura cu vanzarile auto. Spre exemplu, anul acesta am cumparat un Opel corsa cu suma de 5000 de lei, masina inmatriculata in RO. Am investit in ea ceva bani cu diverse piese si accesorii luate de pe olx. Intr-un final am vandut-o cu suma de 6000 de lei la doua luni dupa achizitie. Apoi am achitionat un Golf 6 break. Am investit si in acela alti bani cu diverse probleme si nereusind sa ma acomodez cu dimensiunile l-am vandut cu o suma mai mare decat cea initiala de achizitie, dar totusi suma fiind mai mica decat suma pe care o aveam investita in masina. Daca nu am bonuri sau facturi pentru componentele cumparate pentru cele doua masini, dar totusi la ambele apare pe acte diferenta intre pretul de vanzare si cel de cumparare, chiar daca in mod normal eu am iesit pe pierdere cu ambele, trebuie sa declar ceva catre ANAF ? Este posibil sa am vreo problema in legatura cu urmatoarele masini pe care le voi achizitiona pana cand voi reusi sa gasesc una care sa imi placa din orice punct de vedere ? Circula pe internet diverse pareri in legatura cu vanzarile auto si as dori un raspuns sigur deoarece am auzit 1000 de variante si nu stiu pe care sa o cred. Va multumesc !
Buna ziua ! Am o problema cu un vecin. Datorita cresterii de animale, mirosul din preajma casei nu este prea placut. Si toata problema a inceput acum ceva timp, si de curand a costruit alte grajduri, dar fara sa aiba vreo autorizatie pentru ele. Dupa nenumerate sesizari peste tot ( sanepid, primarie, autoritatea nationala de constructii, politie pentru amenintare facuta atat de mine cat si de celalalt vecin care se confrunta cu aceeasi problema ), nu s-a intamplat nimic deoarece acesta s-a dus si a declarat pe propria raspundere ca acele grajduri erau construite mai de mult. Cum as putea face sa dovedesc ca aceasta declaratie este falsa ? Se poate cu hartile GOOGLE ? Deoarece pe acestea se vede clar ca nu este nicio constructie in locul in care au aparut grajdurile noi.