avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1555 soluții astăzi
Forum Activitate Mikinoshiki

Activitate Mikinoshiki

TVA platit de 2 ori la companiile de telefonie mobila.
Vin inaintea dumneavostra cu urmatoarea speta:
Am trecut de la o cartela preplatita la abonament de telefonie mobila.
Pe cartela mai erau 12 euro, din care compania a considerat plata in avans a abonamentului.
Din factura emisa, a reiesit ca din plata de avans este scazut si TVA. Dar eu cand am reincarcat cartela am achitat deja un TVA.
Nu este o chestiune de suma, ci de principiu.
Este corect ca acest TVA sa fie luat de 2 ori pnetru acelasi serviciu?
Buna ziua,
Activarea codului CAEN 6820 - Inchirieri si subinchirieri
Firma are in comodat un spatiu de depozitare de 8mp, pe care doreste sa il subinchirieze. Activitatea de baza este de consultanta.
Trebuie activat acest cod CAEN?
Daca da, se poate activa la Activitati desfasurate in afara sediului social?
Firma are sediul social in alt judet.
PF X detine mai multe depozite de mici dimensiuni, PF X poate da in comodat depozitele sau o parte din ele unei PJ detinute aceasi PF X? PJ subinchiriaza catre clientul final. Avand in vedere ca PJ X detine mai mult de 6 depozite care se vor inchiria pe perioada lunga, iar conform legii de la 6 contracte de inchiriere pe an, PF trebuie sa se autorizeze. Este in regula din punct de vedere juridic, faptul ca PF ofera cu titlu gratuit, iar PJ incaseaza chiria de locatar?
Sunt in urmatoarea situatie: Am inchiriat un depozit pentru suma de 100 euro pe luna, cu plata in avans la 3 luni plus o garantie. Firmele au semnat contractul, urmand ca locatarul sa achite in 5 zile prima factura. Din pacate nu s-a mai intamplat asa, nu a platit si pe deasupra a si lasat cu pagube depozitul. I-am spus sa elibereze de urgenta si sa achite daunele produse, dar nici gand. Contractul a fost semnat de catre reprezentantii firmei, cu proces verbal si tot ce trebuie, mai putin stampila din partea firmei locatare. Va intreb daca contractul este valabil in continuare si isi produce efectele, avand in vedere ca a plecat fara un proces verbal de predare inapoi a spatiului?
Am mentionat ca am un srl de pe care pot subinchiria. Sunt si persoane fizice care doresc sa inchirieze, iar acolo este suficient un contract declarat la finante. Eu doresc ca 5 depozite sa le inchiriez de pe persoana fizica cu contract catre persoane fizice. Iar restul de 4 depozite sa fie in comodat cu drept de subinchiriere la srl. Daca sunt persoane juridice care vor factura, atunci inchiriaza de la srl.
Doresc sa achizitionez pe persoana fizica 9 depozite de diferite dimensiuni, care ulterior doresc sa le inchiriez. Avand in vedere ca pe PF pot avea doar 5 contracte simultan intr-un an, iar de la al 6-lea trebuie o entitate juridica, pot face urmatorul demers?
Inchiriez 5 depozite pe persoana fizica la clienti, iar celelalte 4 le dau in comodat la firma unde sunt asociat unic, firma care da mai departe in chirie aceste depozite catre clienti.
Doresc sa stiu daca este in regula cu acest contract de comodat (care specifica ca PJ poate subinchiria) intre mine PF si PJ detinuta?
Impozitul pe cladire este platit in continuare de PF. Se schimba acesta daca depozitele sunt date in comodat?
Se poate renumera financiar zilele de concediu de odihna neefectuate la incetarea contractului de munca (determinat)? Precizez ca angajatorul nu a trimis catre angajat o instiintare pentru efectuarea acestor zile de concediu. Trebuie sa fie o instiintare scrisa?