avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1145 soluții astăzi
Forum Activitate mia.carbune

Activitate mia.carbune

Buna ziua. Am avut un accident anul trecut in care eu personal am distrus cu masina un stalp de distribuitie energie electrica. Dupa accident la sectia de politie mi sa facut o copie xerox de la asigurare si domnul politist mia confirmat ca asiguratorul o sa plateasca cheltuilelile. Acum dupa un an am primit chemare la tribunal deoarece compania de distribuitie electrica ma dat in judecata ca sa platesc TVA-ul facturii de la inlocuirea stalpului pentru ca asiguratorul nu a vrut sa plateasca acel TVA, doar valoarea stalpului. Nu am mai auzit asa ceva in Romania. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Buna seara. Am poprire pe salar din cauza unui contract de credit semnat ca si coplatitor si titular fiind fostul meu sot de care am divortat. El este acum in Anglia. Banuiesc ca eu am in continuare poprire deoarece executorul nu il gaseste ca si angajat in Romania. Exista vreo solutie prin care eu sa scap de poprire? P.S. Poprirea a inceput dupa divort si eu nu am cum sa il contactez. Mentionez si ca in Romania el nu are nici un imobil sau altceva pe numele lui. Va rog sa ma ajutati.