Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Am distrus, în accident, un stâlp de curent iar ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Am distrus, în accident, un stâlp de curent iar asigurătorul a despăgubit compania doar cu valoarea fără TVA. Acum sunt dat în judecată pentru diferență, vă rog să mă ajutați cu un sfat

Buna ziua. Am avut un accident anul trecut in care eu personal am distrus cu masina un stalp de distribuitie energie electrica. Dupa accident la sectia de politie mi sa facut o copie xerox de la asigurare si domnul politist mia confirmat ca asiguratorul o sa plateasca cheltuilelile. Acum dupa un an am primit chemare la tribunal deoarece compania de distribuitie electrica ma dat in judecata ca sa platesc TVA-ul facturii de la inlocuirea stalpului pentru ca asiguratorul nu a vrut sa plateasca acel TVA, doar valoarea stalpului. Nu am mai auzit asa ceva in Romania. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Chemati in garantie asiguratorul RCA. Toate pagubele si cheltuielile provocate catre terti sunt suportate de polita RCA.
Dupa cate stiu eu, o societate comerciala deduce TVA-ul. Ea cumpara stalpul cu TVA deductibil...Deci nu vad de ce sa-l plateasca asiguratorul. problema este la contabila firmei al carui stalp a fost distrus care ori nu a informat pe cei care se ocupa juridic de paguba, ori nu stie - ceea ce ar fi mai rau.