avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... distrugere stalp de electricitate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

distrugere stalp de electricitate

Buna seara.

Am avut un accident de circulatie.Ploua afara si din cauza acesta am derapat si am intrat cu masina intr-un stalp de electricitate,care ulterior mi-a cazut pe masina.
Politia a zis ca imi face dosar penal?

Ce pot face sau la ce sa ma astept sa mi se intample?
Cel mai recent răspuns: caiuscorneliu , utilizator 03:21, 14 Decembrie 2010
Platiti contravaloarea stalpului distrus din culpa dvs si este posibil sa nu fie inaintata plangere penala.
Multumesc frumos
Nu uitati sa avizati dauna la asiguratorul RCA, care va suporta direct paguba sau de la care va veti recupera valoarea reparatiilor platite conform documentelor(facturi,chitante pentru stalp)
pt ce sa vi se faca dosar penal? ca nu exista forma de vinovatie.achitati valoarea prejudiciului produs doar.
Paguba va fi acoperita de RCA.asta e tot.Nimic penal:P

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident circulatie anamariacelik anamariacelik intr-un accident de circulatie ( un caine a aparut in fata masinii ,soferul tanar-si ca varsta si putin de cand a dobandit permisul,cca 1 an),soferul de emotii ... (vezi toată discuția)
Accident parcare, vinovatul parasind locul accidentului, cine suporta reparatiile zenmi zenmi Buna ziua! In situatia in care s a produs un accident una dintre masini lovind o masina in parcare,iar soferul vinovat pleaca de la locul accidentului lasand ... (vezi toată discuția)
Se despagubeste pe rca??? fbaflorin fbaflorin Buna ziua.....am avut un accident stupid....nu conteaza cum .....ideea e ca m-am izbit de un stalp de iluminat public de care erau prinse niste fire de ... (vezi toată discuția)