avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate Ionutz_boy

Activitate Ionutz_boy

Contestatie amenda politia locala.
În data de 10.08.2021 am primit o amenda de la politia locala, eram cu colegul meu care a aruncat un sac de gunoi la tomberonul stradal, și pentru ca el nu avea buletinul la el, polițistul ma sancționat pe mine. Am făcut contestatie la judecătorie, în care am cerut anularea amenzi sau înlocuirea cu avertisment. Acum doua zile mia venit citație în care sunt chemat în sala x, la. Data de .....
Si mai spune ca pot da un răspuns la întâmpinare în termen de 10 zile de la comunicare. Ce trebuie sa fac. Un sfat va rog. Multumesc
Răspuns la discuția Amenda rovinieta
Am fost la.sfatul.dvs la DITL,si miau spus ca nu ma pot ajuta,si vor plicul cu stampila postei,cand a fost ridicat.pot fi executat silit pentru neplata,sau sa mi sa pune poprire pe salariu
Răspuns la discuția Amenda rovinieta
Am fost la.sfatul.dvs la DITL,si miau spus ca nu ma pot ajuta,si vor plicul cu stampila postei,cand a fost ridicat.pot fi executat silit pentru neplata,sau sa mi sa pune poprire pe salariu
Buna ziua,am pimit pv cu amenda de rovinieta,au expirat cele 15 zile calendaristice pentru plata ei pe jumatate, problema cea mai mare este ca am pierdut procesul verbal si nu stiu cum sa-mi platesc amenda.
Continea CNP,si nu se poate plati la trzorarie si doar la spit.pot merge doar cu buletinul acolo si sa o platesc,sau CESTRIN-ul elibereaza copii.dupa pv.
Orice ideea ma ajuta enorm,va multumesc anticipat.
Cum pot inchiria garsoniera mea,pe timpul verii,in regim hotelier,intrun cadru legal(doresc sa platesc taxele si impozitele).am auzit ca trebuie declarat la ANAFsi platesc o taxa de 450ron/luna.il pot trage la raspundere pe cel ce produce pagube.