avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1389 soluții astăzi
Forum Activitate pm

Activitate pm

Răspuns la discuția suspendare
terenul are titlul de proprietate pe numele tatalui meu conf legii 18, dar nepotul meu il revendica si pe acesta.
Va multumesc frumos pentru timpul acordat
Răspuns la discuția suspendare
Problema este ca tata vrea sa vindem o bucata de teren caci ne descurcam destul de greu cu banii, si asa ne costa destul cu procesul si cu deplasarile, dar nu cred ca putem atata timp cat procesul nu este incheiat...
Discuție suspendare
Buna ziua
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema.
Am un proces intentat de catre nepotul meu de sora , care cere anularea contractului de vanzare cu clauza de intretinere facut de tatal meu catre mine pe partea lui de avere., rezultata in urma succesiunii dupa mama.
Am avut mai multe infatisari, iar la ultima la care ne-am prezentat impreuna cu avocatii nostri, am aflat cu stupoare ca procesul a fost suspendat prin neprezentarea partilor , conf. art.242, al.1 Cod procedura civila.
In fapt, grefiera gresise data si pusese procesul cu o saptamana in urma.
Avocatul meu mi-a spus sa stau linistit ca asta ma favorizeaza.Nu prea am inteles, mai ales ca atat mi-a spus, fiind foarte grabir.
Doresc sa stiu ce urmeaza sa se mai intample, deoarece nepotul meu are tot interesul sa taraganeze procesul doar , doar tata fiind foarte in varsta moare si nu mai are cine sa declare cat i-a dat in timpul vietii.
Va rog sa-mi dati un sfat.
Discuție rog sfat
Tatal meu a decedat de 20 de ani. Mama este in viata. Fratele meu a decedat acum 6 ani, lasand trei copiii. Eu si fratele meu convenisem sa nu deschidem succesiunea dupa tata atata timp cat traieste mama. Dupa decesul fratelui meu, nepotii m-au chemat la succesiune. Mergand la Cartea funciara sa vad ce era trecut pe numele tatalui meu, am ramas stupefiat cand am constatat ca fratele meu vanduse un teren intravilan la doi ani dupa ce murise tatal nostru, teren pe care l-a dobandit cu un certificat de mostenitor. Mentionez ca nici eu nici mama nu am fost chemati la dezbaterea mostenirii dupa tatal meu. Nu pot sa inteleg cum s-a putut intampla asta. Oare nu exista nici o lege in tara asta. Te trezesti deposedat fara sa ai habar. Ce se mai poate face acum . Mai este normala inca o dezbatere a succesiunii...
Răspuns la discuția iar succesiune
Da, a avut doi martori. Deasemenea a dat si o declaratie scrisa in fata notarului cu toate bunurile pe care le-a dat din averea tatalui meu decedat, in timpul vietii acestuia.Valoarea bunurilor este cu mult mai mare, Casa la oras, pamant , etc.
Notarul cunostea foarte biune situatia deoarece mama mai incheiase multe acte la el, se cunostea foarte bine cu fratele meu decedat si apoi localitatea este foarte mica si cred ca este singurul notar.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția iar succesiune
Nepotii cunosc despre certificatul de mostenire si despre dezbaterea succesiunii chiar din acel moment. Da , intradevar, au fost chemati numai verbal la succesiune, dar au refuzat sa vina chiar proferand injurii la adresa bunicii lor.Mama a declarat ca nu vrea sa le mai dea nimic nepotilor deoarece le-a dat toata viata mfoarte mult
Răspuns la discuția iar succesiune
In certificatul de mostenitor apare mostenitoare mama cu 1/4 din casa < facuta impreuna cu tata> si eu cu 3/4. Problema care ma framanta este ca la renuntatori la succesiune apare nimeni si la nu s-au prezentat , tot nimeni, pentru ca mama nu a vrut sa mai treaca notarul pe nepoti. Notarul cunostea foarte bine situatia familiei si totusi asa a scris. Asta nu stiu daca este OK. Va multumesc.
Răspuns la discuția iar succesiune
Deci sa ma fac inteles mai bine. Deocamdata nu au depus nici un act in instanta si nici o reclamatie. De cinci ani de zile de cand a murit fratele meu nici macar nu au trecut sa o mai vada pe mama, desi stau foarte aproape , trimitandu-i doar injurii si alte vorbe frumoase prin terti. Ma intereseaza deci daca pot ataca nepotii in justitie actul de mostenire pe care l-am facut la notariat acum cinci ani impreuna cu mama mea , care a refuzat sa le mai lase ceva considerand ca le-a dat toata viata numai lor si mie nimic.
Nu stiu daca ma fac bine inteles, pentru mine totul este o nebuloasa. Va rog ajutor...
Răspuns la discuția iar succesiune
Multumesc de raspunsul prompt.Dar nu prea inteleg cu termenul de prescriptie... Au trecut cinci ani de cand a fost emis certificatul de mostenitor.... Daca nu a fost atacat in acest timp putem sa stam linistiti ???
Va rog frumos sfatuiti-ma caci se=-au cam aprins spiritele ...
Discuție iar succesiune
Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca se poate>
Tatal meu a murit acum 20 de ani. In urma lui a ramas mama si doi frati sa zicem A si B. Succesiune dupa tata nu s-a facut. Acum 5 ani moare B. In urma lui raman doi copii. Mama lui A si B care era foarte bolnava se hotaraste sa mearga la notar sa faca succesiune dupa sotul ei ,pentru a fi sigura ca nu moare fara sa ii lase lui A tot , deoarece toata viata ii daduse numai lui B -ii facuse casa , ii mai luase si un apartament, paminturi, etc.- plus ca nora si copii fiului ei decedat sarisera la ea sa o omoare si o amenintau peste tot-.
Merge la notar imreuna cu niste martori, unde obtine certificatul de mostenitor pe numele ei si a lui A. Copii lui B ii anuntase verbal sa vina la notar dar au injurat-o si i-au spus ca nu vin. Notarul a intrebat-o daca mai lasa ceva si copiilor lui B - cunostea foarte bine situatia faMILIEI- si mama a spus ca le-a dat destul cat a fost B in viata. Pe certificatul de mostenitor apare la straini de succesiune-nimeni, renuntatori-nimeni. Deasemenea mama a dat o declaratie in fata notarului cu toate bunurile din averea sotului ei pe care le-a dat lui B in timpul vietii. Vreau sa va intreb daca este corect sau daca poate fi atacat acest CM de catre nepoti, dupa 5 ani. Ce se poate face pentru a intra daca nu este legal, in legalitate.