avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1614 soluții astăzi
Forum Activitate Ambbim

Activitate Ambbim

Discuție Buna ziua
Daca am expediat o scrisoare recomandata din Sibiu in Sibiu la judecatorie,,in cat timp ajunge?Mentionez ca la Judecatoria Sibiu au posta si acolo am pus plicul pentru ca asa mi s.a cerut.Practic am trimis un plic cu recomandare prin posta la o adresa,eu aflandu.ma deja la adresa respectiva.In cat timp ajunge?Multumesc!
Situatia este in felul urmator:Sunt doi inculpati pe aceelasi dosar penal,prejudiciul fiind impartit la amandoi.Unul dintre ei,a platit partea lui de prejudiciu si i s-a dat arest la domiciliu pana la solutionare.Cealalta persoana nu a platit partea lui de prejudiciu,intrucat nu detine nici un fel de venit impozabil,ramanand in arest preventiv.Sunt amandoi la prima abatere.
Am o intrebare...Cum se poate dovedi in fata instantei,ca un inculpat arestat preventiv pentru furt calificat,nu are posibilitatea de a-si achita prejudiciul?Mentionez ca persoana respectiva nu are nimic pe numele ei,nu are nici un cont bancar,intr.un cuvant:Nu are nici un leu in acest moment si nici nu a avut inainte de comiterea faptei.
Si in caz ca se poate dovedi acest lucru,scapa de pedeapsa?Sau macar scapa cu pedeapsa mai mica?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Furt calificat
Am inteles.Va multumesc frumos pentru informatii
Răspuns la discuția Furt calificat
Va multumesc frumos pentru raspuns si va doresc o zi buna
Răspuns la discuția Furt calificat
Sunt in total 3 firma vatamate,cu o firma am rezolvat cu prejudiciul,alta firma mi.a spus ca nu vrea sa mai aiba de aface cu cazul,dar este mereu chemat la politie si la procese pentru declaratii.mi.a spus ca din partea lui,nu vrea nimic,decat sa se termine haosul asta creat.cea de.a treia firma este problema ca nu vrea sa discutam sa rezolvam problema.din informatiile pe care le am in prezent,prejudiciul a ramas estimat la suma de 80 mil lei.intrebarea mea este,pentru aceasta suma,se face inchisoare?in conditiile in care esti la prima abatere,ai recunoscut tot,ai fost cooperant cu anchetatorii si politia.
Răspuns la discuția Furt calificat
Imi cer mii de scuze pentru insistente,dar va rog sa ma intelegeti ca am fost peste tot si peste tot mi s.a spus ca nu il pot ajuta.singurul lui ajutor este faptul ca a recunoscut fapta,a dat declaratii la politie,a fost cooperant cu anchetatorii.niciodata nu m.am lovit de un asemenea caz si nu stiu ce sa fac.
Răspuns la discuția Furt calificat
Avocatul mi.a spus ca pot sa il scap doar de procesul civil prin achitarea prejudiciului.am sunat la persoanele vatamate in cauza si mi.au spus ca nu au depus plangeri la politie,au fost chemate la politie pentru declaratii dar nu au depus plangeri penale impotriva inculpatului.Persoanele vatamate isi vor banii inapoi,dar au spus ca nu au depus nimic impotriva inculpatului.au fost chemate la politie pentru declaratii cum ca le.au fost sparte magazinele si atat.in legatura cu dosarul penal mi s.a spus ca nu pot sa fac nimic,la politie am fost sa intreb si mi s.a spus ca eu nu pot sa fac nimic,avocatul la fel mi.a spus,am fost si la judecatorie si aceelasi lucru mi s.a spus.nu il ajuta pe partea penala faptul ca eu ii platesc prejudiciul.
Răspuns la discuția Furt calificat
El a recunoscut tot,este la prima abatere,a fost in arest preventiv 30 zile,acum este la inchisoarea Aiud pana la solutionarea dosarului.pagubele nu sunt foarte mari.din ce mi.a spus el,stiu ca a declarat tot,a recunoscut fapta,a fost la reconsituire,a avut si avocat dar nu a facut nimic pentru el.doar i s.a spus sa plateasca prejudiciu pentru a scapa de dosarul civil.dar de dosarul penal nu s.afacut nimic
Răspuns la discuția Furt calificat
In aceasta situatie,ce sanse sunt sa scape?avocat am incercat sa iau si nu am rezolvat nimic.Mi s.a spus sa platesc prejudiciu dar asta inseamna sa il scap de dosarul civil,nu si cel penal.Pe mine ma intereseaza ce pot sa fac sa il scap de penal??