avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate catalina2019

Activitate catalina2019

Răspuns la discuția Service auto mobil
Ați primit răspuns!? Sunt interesata și eu!

Danutzza a scris:

Buna ziua, detin o firma SRL cu codul caen principal 4791 (piese auto online) si cod caen 4520 si 5221 care se desfasoara la terti. Momentan m-am axat pe un magazin online de piese auto, dar doresc sa ma ocup si de partea de mecanica printr-un service mobil. Ca si calificare sunt mecanic auto.
Ce acte si autorizatii imi trebuie pentru acest service mobil?
Si cum emit bon fiscal? Diferentiat pe fiecare operatiune in parte sau pot trece depanare auto si sume diferite in functie de operatiune?
Masina pe care o folosesc la deplasari trebuie autorizata RAR ca si atelier mobil?
Multumesc!

nu s-a dezbatut succesiunea, ci doar o acceptare a succesiuni, unde da.. suntem toti 3 mostenitori

raluk0207 a scris:

Cand s-a dezbătut succesiunea după părintele decedat (jumătatea lui), au rămas moștenitori toti 3?

mai multe detalii imi poti da, te rog?

raluk0207 a scris:

Succesiunea de dezbate la deces.
In timpul vietii, nu se face nici o dezbatere.
Parintele poate incheia un contract de intretinere pentru cota sa din imobil.

un parinte decedat acum 10 ani, in urma cu 7 ani s-a facut acceptarea succesiunii pentru un apartament cumparat de ambii parinti, succesiunea facandu-se doar pentru jumatatea parintelui decedat.

un frate nu vrea sa deschidem masa succesorala gandidu-se ca si dupa celalalt parinte ii v-a reveni mai mult! dar nu a contribuit cu absolut nimic la nici o pomana si nici in relatii bune cu parintele celalalt nu este!

intrebarea este: ce poate face parintele in viata sa-i lase copilului care are grija de el partea lui de drept fara a dezbate masa succesorala ?(pentru ca asta implica judecata)

multumesc!