avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate irina ionescu

Activitate irina ionescu

Răspuns la discuția art.170 cod procedura civila
multumesc.

nu am mai avut nici un fel de proces, de aceea intreb, pentru a ma lamuri...

in plus paratul vrea sa amane cat mai mult expertiza , posibil sa nu vrea sa participe nici saptamana viitoare si atunci ajungem la termen fara expertiza.

In aceasta situatie e posibila decaderea?

sper ca am fost destul de explicita
Răspuns la discuția art.170 cod procedura civila
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!

ieri am vazut la avocat copia dupa chitanta si intr-adevar data chitantei este la aproape o luna de la data dispunerii expertizei de catre instanta.

avocatul mi-a cerut banii pentru expertiza chiar la termenul dispunerii expertizei, la tribunal.
ar fi putut sa ma trimita pe mine la cec sa platesc,daca nu voia sa faca acest lucru.

1.nu stiu daca trebuie sau nu sa ma "supar" pe el, sau chiar sa renunt la el?
2.e totusi posibil ca judecatorul sa dispuna decaderea din acest drept?
3.ar putea partea adversa sa ceara asa ceva,daca expertul nu vine pana la termenul urmator sa faca o expertiza?

evident,nici expertul nu si-a dat nici un interes ,din moment ce a planificat expertiza abia saptamana viitoare ,cu o saptamana inainte de termen.

Va multumesc
Buna ziua.

sunt reclamanta intr-un proces civil in care s-a dispus o expertiza tehnica judiciara la sfarsitul lui iunie.Avocatul meu a achitat aceasta taxa dupa 3 saptamani...acum am primit o scrisoare din partea expertului, in care imi comunica faptul ca la data cand a vazut dosarul nu a gasit chitanta de plata si mentioneaza art.170 cod procedura civila,conform caruia trebuia sa platesc in termen de 5 zile de la dispunere,sub sanctiunea decaderii din proba!

1.Ce se va intampla?voi pierde dreptul la expertiza pentru ca a platit-o prea tarziu avocatul?
2.Mai continui procesul cu acest avocat?(va rog un sfat).
Multumesc
Răspuns la discuția recurs la ordonanta presedintiala
va multumesc
Buna seara.
As vrea sa stiu daca in cazul in care fac recurs la sentinta pronuntata in cazul unei ordonante presedintiale
se pastreaza numarul initial al dosarului,
in cat timp se judeca recursul si
daca suntem citati la proces reclamantul si paratul sau tb sa ne interesam la tribunal?