avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate danielg

Activitate danielg

Răspuns la discuția inactivitate SRL
Daca ma pricepeam cat de putin probabil nu veneam cu intrebari de astea :))
Va multumesc mult amandurora!
Am infiintat un srl pe vremea cand inca eram student, in 2004. N-am avut niciun fel de activitate pana acum, depunand o data la 6 luni respectiva declaratie. Intrebarea mea este, daca ma pregatesc sa incep activitatea in urmatoarele luni (adica sa tai prima factura, nu?), pot DEJA sa primesc facturi corespunzatoare diverselor servicii? (de ex. imi mai fac o stampila.. sau o imputernicire notariala.. etc) si sa le inregistrez ulterior?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu cateva sfaturi.

Urmeaza sa incep activitatea pe un SRL infiintat acum 4 ani (am depus declaratii de inactivitate pana acum). Activitatea consta in promovarea si vinderea unui pachet de servicii catre publicul larg (sejur + curs de limba straina, la fata locului, acestea fiind organizate de un grup mai mare, international). Practic SRL-ul in discutie, va fi o agentie de intermediere, cu exclusivitate pe teritoriul Romaniei, in ceea ce priveste distribuirea acestui pachet de servicii. Am un colaborator in tara respectiva, care cat mai curand trebuie sa semneze contractul cu grupul respectiv.

Dilemele mele sunt doua:

1. dupa cum se vede, pachetul de servicii implica si turism si educatie (eu vand o vacanta, in care participi intensiv la un curs de limba engleza). Conform noului cod CAEN, unde ar trebui sa ma incadrez? Am gasit 779 si 8552.. care par a fi cat de cat potrivite (cred, oricum, ca as fi avut aceeasi dilema si cu codurile vechi).

2. colaboratorului din strainatate, care trebuie sa semneze contactul, care va fi puntea de legatura cu grupul si care bineinteles trebuie sa fie si remunerat / recompensat, dar care locuieste acolo, lucreaza acolo... cum ii voi acorda aceste drepturi? Asociere in participatiune intre SRL si persoana fizica, refac actul constitutiv si introduc un nou asociat, angajare pe pozitie de director executiv sau ceva..?

Va multumesc mult,

Daniel

PS: cat de curand voi avea nevoie si de consultanta economica sau cel putin de servicii contabile. Afacerea nu cred ca este greu de desfasurat, cu atat mai putin de inteles. Daca sunt persoane care sunt interesate de o colaborare pe termen mai lung, le rog sa nu ezite sa ma contacteze pe PM.