avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate t_simonik80

Activitate t_simonik80

Răspuns la discuția nelamurire legata de divort
ok, multumesc mult pentru sfaturi si, intr-adevar o sa iau solutia potrivita pentru mine, o sa fac tot posibilul sa ramanem impreuna dar daca nu o sa se poata.....
Răspuns la discuția nelamurire legata de divort
Buna Adi! Sunt contrariata de ce ai scris! Cand am spus eu ca nu sunt interesata de problema mutarii cu sotul meu singuri si cu cel mic? Este cea mai mare dorinta a mea! Chiar nu stiu de unde ai scos asta. Divortul este ultima varianta!!! Chiar si aseara am vorbit cu sotul meu si nu vrea sa se mute ca nu avem posibilitati, dar totusi incerc sa fac tot ce se poate! Chiar acum am fost sunata de cineva de la o firma care se ocupa cu credite imobiliare si sa vad daca ma poate ajuta cu ceva noi neavand nici un avans. Maine a spus ca ma suna sa vad ce spune, si pe urma in cazul ca ne gaseste posibilitatea de a lua un credit sa vedem ce spune sotul meu...Avlil a sugerat ca e mai bine sa divortam si sa ne intelegem amical dupa...
Răspuns la discuția Important
Buna tuturor! Ca raspuns pentru dna Angimm, da cam atat as cere 100-150 ron pentru intocmirea statului si a declaratiilor aferente si nu nu sunt specializata, in sensul ca nu am atestat de inspector resurse umane si nici nu imi trebuie pentru ca nu eu stampilez cartile de munca, fiecare firma are inspectorul ei iar eu nu sunt inspector! Eu fac contabilitate!!!
Răspuns la discuția nelamurire legata de divort
Buna seara! Am vazut tot ce ati spus fiecare! Pe de o parte sunt de acord cu Avlil in sensul ca sotul meu, intr-adevar nu ar merge la psiholog , ar invoca orice motiv ca sa nu mearga, si da psihologul nu poate lua decizii in numele nostru ci doar ne sfatuieste iar pe de alta parte as vrea sa iau si sfatul lui Adi sa merg la un psiholog bun (fara stirea sotului meu) sa vad ce ma sfatuieste si cum sa procedez, daca sunt posibilitati ca familia mea sa nu se destrame si sotul meu sa se schimbe in bine. Adi m-ai intrebat de unde sunt:eu sunt din Bucuresti deci prietena ta nu ma poate ajuta, ea fiind din Bacau. :(
Răspuns la discuția nelamurire legata de divort
Draga Abcdeadi, daca spui ca ai o prietena psiholog, recomanda-mi-o si mie. Spune-mi mai intai cum te cheama pe tine si pe urma nr de telefon si numelei acelei prietene (daca se poate). Multumesc mult!
Răspuns la discuția nelamurire legata de divort
Buna Singer! Nu stiu exact ce sa iti spun. Tu pui problema divortului din cauza abuzurilor suferite de mama si de bunicul sotului tau, sau ai si tu probleme cu ei?
Răspuns la discuția nelamurire legata de divort
Abcdeadi, multumesc mult pentru sfat! De aproape 6 ani incerc sa imi conving sotul ne mutam de acolo dar nici nu vrea sa auda asta. I-am spus prima data hai sa mergem sa stam o perioada si cu ai mei, dar nu a vrut, iar parintii mei nu se baga in treburile noastre, am avut eu grija sa le spun asta dinainte sa ne casatorim, si nici nu ii intereseaza banii nostrii ce facem cu ei, perioada in care am fi putut sa ne punem la fiecare salariu o parte deoparte, in timp sa ne cumparam si noi un apartament, dar el o tine continuu ca nu avem posibilitatea sa ne luam apartament si nici sa ne descurcam singuri, amandoi avand salariile pe luna, adunate de 1200 euro. Cu chirie nici nu mai vorbesc, el spune ca nu vrea sa dea banii la altii!!! Si ca nu ne descurcam. Am depus acte si la ANL in iarna aceasta, m-am dus eu ca altfel daca asteptam dupa el.... dar dureaza si la ANL si in plus ne trebuiesc si 25% avans, bani pe care nu ii avem. Numai cand ii spun sa plece de acasa sa nu mai stam cu ai lui, spune - gata, inseamna ca vrei sa ne despartim. I-am spus ca daca stam singuri fac ce vrea el, ii fac pe plac cu orice si o sa se simta foarte bine si o sa fim noi trei ca o familie, dar el mi-a raspuns ca lui nu-i place sa fie asa tinut in puf..........Eu nu sunt genul mamei lui sa ii dau comanda sa faca ceva iar daca nu face - jap sa ii dau o palma. Eu vreau ca totul sa fie bine, dar cand vrei sa fie bine atunci iese rau ..... :( Si acum ma gandesc la momentul cand se va lua decizia si imi este tare greu daca e sa ne despartim ce o sa spuna copilul mai tarziu cand va creste! Plus ca soacra mea m-a si blestemat si mi-a spus ca atunci cand o sa creasca baiatul mare o sa il faca sa nu ma iubeasca si o sa ii spuna o gramada ca sunt rea...si altele ca sa ma urasca. Chiar am si inregistrat-o cu telefonul fara sa stie.... :(
Răspuns la discuția nelamurire legata de divort
Sotul lucreaya si el de dimineata de la 8 si ajunge acasa pe la 7 seara sau 8,30 si lucreaza in Ploiesti
Răspuns la discuția nelamurire legata de divort
Multumesc mult pentru raspuns, o sa fie cam dificil cu martorii pentru ca din cunostintele lui nu o sa se bage nimeni iar din cunostintele mele sunt persoane care cunosc situatia mea din cele povestite de mine de cinci ani incoace - colegi de servici, sper sa fie bine asa :) :(
Răspuns la discuția nelamurire legata de divort
Ce sa va spun? Eu lucrez, ajung acasa pe la 6.30 sau in jur de ora 8 pentru ca am programul in 2 ture si acum sta cu el soacra mea. Eu as avea salariul necesar ca sa pot sa am grija de copil singura pe langa faptul ca ii am si pe parintii mei alaturi de mine. Problema divortului meu de sotul meu este soacra mea si acum si socrul meu. De cand ne-am casatorit, de aproape 6 ani soacra mea sta tot timpul intre noi, se baga in orice discutie de-a noastra pe motiv ca e baiatul ei si ca azi poate fi sotul meu, maine nu, si m-a amenintat de multe ori ca daca vrea ea ne poate desparti in orice moment, lucru care s-a si intamplat acum vreo 3 ani can am stat 3 saptamani la parintii mei si atunci tot eu m-am intors la ei din prea multa iubire pentru sotul meu. El este foarte mamos si o prefera pe mama lui mai intai decat pe mine. Atunci chiar mi-a spus ca daca nu ma intorc acasa incepe formalitatile de divort, deci nicidecum nu era si nici nu este de acord sa plece de langa mama lui. Pe langa acest lucru salariile noastre:al meu si al sotului meu precum si alocatia copilului trebuie sa i le dam lor si le manevreaza ei cum vor si nu stiu unde se cheltuiesc atatia bani pe luna. Ei invoca motivul ca mancarea copilului costa f mult si ca astia sunt banii. Eu cu soacra mea nu ne intelegem deloc si sotul meu nu vrea sa plece de-acolo deloc. Anul trecut dupa botez la o saptamana ne-a dat afara din casa cu tot cu copil a spus ca nu o intereseaza ce facem, am plecat la ai mei dar bineinteles ca a vorbit cu sotul meu si l-a convins sa se intoarca acasa iar el ne-a fortat intr-un fel sa ne intoarcem cu el desi nu imi facea deloc placere. Cu datul afara din casa ne ameninta tot timpul cand nu facem asa cum vrea ea. Eu nu as vrea sa divortez, deoarece nu as vrea ca baietelul meu sa creasca fara ambii parinti langa el dar......nu stiu ce va fi. Asa ca in speranta ca v-am dat ceva informatii folositoare va rog sa imi trimiteti un raspuns cu privire la custodie si la situatia aceasta. Va multumesc din suflet! Simona