avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate Raisa2019

Activitate Raisa2019

Sunt in CCC cu handicap de la 3 la 4 ani , copilul avand acum 3 ani si 2 luni si sunt din nou insarcinata in 10 saptamani. Ce indemnizatie voi lua pentru cel de-al doilea copil tinand cont ca voi naste inainte ca primul sa implineasca 4 ani ? Va fi aceiasi suma pe care am luat-o pentru primul copil primii 3 ani ? Sau cuantumul minim al idemnizatiei de 1250 lei pe care il iau pe perioada 3 - 4 ani ? Multumesc.
Buna ziua,

As dori o indrumare legata de urmatoarea situatie:

- vreau sa ma intorc la serviciu cu trei luni mai repede din CCC pentru a beneficia de stimulentul de inserție pana la 3 ani
- firma trece printr-un moment de restructurări și reorganizare iar din ce știu funcția pe care o dețin se va desființa.
- mentionez ca am o functie de conducere in cadrul companiei (pe perioada concediului nimeni nu m-a înlocuit, munca fiind împărțită în departament celorlalți colegi).

Intrebari:
1-conform legislatiei in vigoare angajatorul este obligat sa ma primeasca cele maxim 6 luni inapoi si apoi sa-mi dea preaviz si sa-mi desfiinteze postul?
2 -in aceasta perioada de maxim 6 luni este obligat totodata sa-mi pastreze si salariul aferent pozitiei?
3 - daca imi ofera alt post (pozitie similara sau una inferioara studiilor mele)si eu nu le accept ce se întâmplă?
Multumesc