avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Activitate viorici

Activitate viorici

Răspuns la discuția succesiune dupa 7 ani
impozitul de 1 % se plateste numai in cazul apartamentelor sau caselor?
pt ca acum 2 ani am facut succesiunea dupa bunicul ce decedase de 3 ani si nu am platit impozit
succesiunea a fost pt teren extravilan
Răspuns la discuția succesiune dupa 7 ani
Da actele apartamentelor sunt pe numele ambilor parinti

multumesc frumos pt raspunsuri
Buna ziua,
va rog frumos daca ma puteti ajuta, tata a decedat acum 7 ani si nu am deschis succesiunea.
impreuna cu mama proprietari ai unui apartament cu 3 camere si unul cu 2 camere, in cel cu 3 camere locuieste mama iar in cel cu 2 eu, sora mea este casatorita in Franta si are dubla cetatenie.
am cazut de comun acord sa deschidem succesiunea, cum se vor imparti cele 2 apartamente?
-care sunt cotele succesorale?
-eu pot deschide succesiunea, cu acordul sorei mele, dar ea sa nu fie prezenta? sa vina doar la termenul final?
-am cazut de acord ca eu sa cumpar partea sorei mele dupa succesiune, valoarea imbunatatirilor aduse de mine apartamentului de-a lungul anilor (usa, termopane, izolatii, parchet) este legal sa se scada din suma ce trebuie sa o platesc pt partea ei?
-cum se face evaluarea proprietatii supuse succesiunii??
-se platesc penalitati pt ca deschidem succesiunea dupa 7 ani?
-care sunt taxele notariale?

Va multumesc anticipat pt raspunsuri.

Răspuns la discuția succesiune
multumesc frumos
Discuție succesiune
Buna ziua,
ma aflu intr-o situatie dificila si va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns.
Mama si tata proprietari, tata a decedat in 2001deci in august anul acesta se implinesc 7 ani. Este adevarat ca daca nu se deschide succesiunea pana in 7 ani de la deces se considera ca eu si sora mea renuntam la toate drepturile unic proprietar devenind mama? si poate mama sa vanda apartamentul fara acordul nostru?