avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate 4mona

Activitate 4mona

Răspuns la discuția dr civil
Multumesc mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția dr civil
Multumesc pentru raspuns; puteti insa sa-mi dati mai multe detalii cu privire la dispozitiile legale pe care ar trebui sa le indeplinesc pentru a face aceasta cerere.
Discuție dr civil
post schimba localitatea in care se desfasoara un proces civil (de 1 an de zile stagnat pe fond)? daca da, in ce conditii? multumesc
Răspuns la discuția lamurire solutie procedura civila
solutia pare cam ciudata avand in vedere ca reclamantul are avocat care il reprezinta in instanta si care se prezinta la termene - cererea pentru un nou termen din partea reclamantului pe motiv ca nu are cine sa-l apere e absurda ori este altceva la mijloc...

"se amana cauza pentru lipsa de aparare a reclamantului"
Am inchiriant un apartament unei persoane juridice, (eu=persoana fizica) - ptr locuit. Persoana in cauza a plecat din locuinta, "uitand" sa-si plateasca datoriile aferente - intretinere, lumina, etc, nu mi-a predat a doua cheie a apartamentului; La semnarea contractului, apartamentul se gasea in stare perfecta - fiind prima persoana care il inchiria dupa renovare totala; la parasirea acestuia, ap e deteriorat. Contractul a fost inregistrat la Admin fin dar in mom in care chiriasul a parasit imobilul am anuntat AF ca ap nu mai este inchiriat. Am dat in judecata chiriasul ptr recuperarea datoriilor, ptr distrugere, ptr plata chiriei pana in ultima zi de contract si a cheltuielilor de judecata. Ce sanse am sa-mi recuperez pagubele? Multumesc.
Răspuns la discuția contract inchiriere

Persoana in cauza nu are domiciliul la adresa apartamentului meu - nu am facut nicio ”formalitate”; desi am intrebat-o daca vrea sa-i fac mutatie, a refuzat (nu stiu daca acum sa ma bucur ..... ); am convenit de la bun inceput ca va sta o perioada limitata de timp si ca o voi anunta cu cel putin 3 luni inainte pentru a-i da timpul necesar sa-si caute un alt apartament.
..... crede ca toata lumea are ceva impotriva ei, nerealizand de fapt ca problema este caracterul ei ..... De cand am anuntat-o ca trebuie sa-si caute un alt apartament (ianuarie) a inceput ”nebunia” .... ca ea nu pleaca, ca nu am niciun drepte sa-i spun sa plece .... ca vrea contract .... (chiar daca i-as fi facut contract ma indoiesc ca s-ar fi comportat altfel). Cred cu tarie ca este o persoana cu rea-vointa ....
Va multumesc din suflet pentru sfaturi.
Răspuns la discuția contract inchiriere
Buna seara, am nevoie de sfatul dumenavoastra in legatura cu ”contractul de inchirere” - impropriu spus contract - in urma cu 2 ani am plecat din tara cu un contrat pe perioada limitata - locuinta pe care o aveam am lasat-o pentru a o folosi - drept locuinta - unei verisoare indepartate, (care la acea data era disperata in cautarea unei locuine) - aceasta platindu-mi o anumita suma - as putea numi acordul nostru contract verbal de inchiriere, care stiu ca nu e recunoscut in dreptul romanesc. Pe toata aceasta perioada - persoana in cauza a facut modificari in apartament in sensul ca a instalat niste dulapuri in perete in bucatarie si pe hol fara sa-mi ceara acordul decat partial (pentru unele da, pentru altele nu), a instrainat parte din mobilierul pe care-l aveam fara acordul meu (50%), a distrus instalatia electrica - momentan nu poate aprinde decat becuri cu voltaj fffff mic. In mod frecvent sunt persoane cu care convietuieste fara sa le treaca la intretinere (fratele, mama .....). Din momentul in care a vazut apartamentul a fost de acord sa-l ocupe la stadiul la care se gasea la acea data - acum din pacate nu mai este suficient si-mi cere sa-i aduc nnn lucruri ....... avea la dispozitie un apartament decent (nu de lux). Din ianuare anul acesta, am rugat-o sa-si caute o alta locuinta si sa-mi elibereze apartamentul. Din pacate, desi i-am dat un termen pana la sfarsitul lunii aprilie - aceasta m-a amenintat deja ca nu o voi da afara din casa decat cu executorul judecatoresc si de asemenea imi cere sa-i fac contract de inchiriere. Nu inteleg cum poate sa-mi ceara asa ceva cand mi-a distrus casa si cand stia de la inceput ca va sta doar o perioada limitata de timp? Nu i-am spus sa se mute de pe o zi pe alta ci i-am dat 4 luni ...... Am martori vecinii din bloc, rude cu privire la stadiul apartamentului inainte de venirea acestei persoane. Am fost sfatuita sa schimb yala apartamentului si sa-i scot lucrurile in strada. Am incercat sa vorbesc omeneste cu aceasta persoana insa degeaba ...... din 4 cuvinte pe care le rosteste 5 sunt insulte, amenintari, injurii..... Ce pot sa fac in aceasta situatie? Va multumesc anticipat pentru sfat.