Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de inchiriere

Am inchiriant un apartament unei persoane juridice, (eu=persoana fizica) - ptr locuit. Persoana in cauza a plecat din locuinta, "uitand" sa-si plateasca datoriile aferente - intretinere, lumina, etc, nu mi-a predat a doua cheie a apartamentului; La semnarea contractului, apartamentul se gasea in stare perfecta - fiind prima persoana care il inchiria dupa renovare totala; la parasirea acestuia, ap e deteriorat. Contractul a fost inregistrat la Admin fin dar in mom in care chiriasul a parasit imobilul am anuntat AF ca ap nu mai este inchiriat. Am dat in judecata chiriasul ptr recuperarea datoriilor, ptr distrugere, ptr plata chiriei pana in ultima zi de contract si a cheltuielilor de judecata. Ce sanse am sa-mi recuperez pagubele? Multumesc.
Aveţi aceleaşi şanse pe care le are orice creditor al respectivei persoane juridice. Adică, mari dacă respectiva persoană are venituri şi bunuri în patrimoniu, respectiv mici sau foarte mici dacă invers.