avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate daniell_a

Activitate daniell_a

Va multumesc pentru informatii.
Casatoria a fost incheiata in strainatate,inca nu am obtinut si certificatul de casatorie romanesc,eu mi-am pastrat numele meu, nu am luat numele sotului.Apartamentul a fost cumparat dupa incheierea casatorie in strainatate,si pe acte apare doar numele sotului,din anumite surse am inteles ca din moment ce nu avem acelasi nume chiar daca apartamentul a fost achizitionat dupa incheierea casatorie, nu as avea drepturi asupra apartamentului.
Buna ziua,

As dori un sfat si informati!Sunt casatorita de 2 ani,ambii suntem cetatenii romanii dar casatoria s-a oficiat in strainatate.Deci, avem certificat de casatorie din tara respetiva,trebuie sa obtinem si certificat de casatorie romanesc,si daca da, cum trebuie sa procedam?Eu mi-am pastrat numele meu,v-a trebui sa imi schimb actele (buletin de identitate,pasaport)?
Dupa casatorie, am cumparat un apartament in tara,dar pe contractul de vinzare-cumparare e trecut doar numele sotului?Ce se poate face pentru a trece apartamentul si pe numele meu?
Va multumesc pentru informatii!
Weekend placut!
Răspuns la discuția Numele dupa casatorie!
Merci mult de informatii.Numai eu vreau sa am ambele nume reunite, pe cind viitorul meu sot vrea sa aiba doar numele lui.Sper ca la oficiul starii civile sa nu fie nici o preoblema.
Buna, as dori sa va cer ceva informatii in legatura cu numele dupa casatorie.O sa ne casatorim in mai, eu doresc ca linga numele sotului pe care o sa il iau sa am si numele de fata.Este posibil?Viitorul meu sot nu doresc sa aiba si numele meu,numai al lui.E posibil sa avem nume diferit?Viitori socri mi-au spus ca la oficiul starii civile nu o sa ne permita ca eu sa am numele meu si al sotului, si sotul numai numele lui, ci va trebui sa avem acelasi nume.
Daca o casatorie a fost incheiata in strainatate intre doi cetateni romanii, va trebuie ca casatoria civila sa se incheie din nou si in Romania?
Va multumesc!