Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Numele dupa casatorie!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Numele dupa casatorie!

Buna, as dori sa va cer ceva informatii in legatura cu numele dupa casatorie.O sa ne casatorim in mai, eu doresc ca linga numele sotului pe care o sa il iau sa am si numele de fata.Este posibil?Viitorul meu sot nu doresc sa aiba si numele meu,numai al lui.E posibil sa avem nume diferit?Viitori socri mi-au spus ca la oficiul starii civile nu o sa ne permita ca eu sa am numele meu si al sotului, si sotul numai numele lui, ci va trebui sa avem acelasi nume.
Daca o casatorie a fost incheiata in strainatate intre doi cetateni romanii, va trebuie ca casatoria civila sa se incheie din nou si in Romania?
Va multumesc!
Dupa incheierea casatoriei iti poti pastra numele avut anterior, dar nu stiu daca se pot lua amandoua numele.
Nu cred ca e vreun impediment. Nu am vazut sa fie restrictionat pe niciunde.
Variante:
- fiecare isi pastreaza numele
- luati numele unuia sau altuia dintre voi
- numele voastre reunite.
Merci mult de informatii.Numai eu vreau sa am ambele nume reunite, pe cind viitorul meu sot vrea sa aiba doar numele lui.Sper ca la oficiul starii civile sa nu fie nici o preoblema.
daniell_a a scris:
eu vreau sa am ambele nume reunite, pe cind viitorul meu sot vrea sa aiba doar numele lui.Sper ca la oficiul starii civile sa nu fie nici o preoblema.

Nu se poate asa ceva. Ori luati AMANDOI numele reunite, ori va pastrati fiecare numele, ori luati numai numele unuia.
Poate va treziti cu suspendarea incheierii casatoriei :)) , cred ca in textul ala de la starea civila ar trebui introdus si "............ si esti de acord sa porti numele de ......... dupa casatoria cu numitul ........"