avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate rival

Activitate rival

Răspuns la discuția incheierea contractului de munca
nikol.ilea a scris:

In primul rand evaluarea angajatilor trebuie facuta periodic si de asemenea target-urile trebuie sa fie realiste pentru ca evaluarea sa fie relevanta.
Corespunderea profesionala a angajatului se verifica in perioada de proba. de aceea se si numeste asa. O alta verificare se poate face dupa o perioada de absentare destul de lunga (concedii medicale, concediu crestere si ingrijire copil, etc).
Nu poate veni acum sa va spuna ca nu corespundeti locului de munca dupa atata timp.


Buna seara. Am o intrebare si in acelasi timp o nedumerire. In cazul de fata nu i s-a spus angajatului ca nu corespunde, ci ca nu si-a realizat targetul, el singur a scris in primele mesaje. (faptul ca ulterior firma i-a mentionat in preaviz alt motiv "care nu tine de persoana salariatului", a fost pesemne ca despartirea sa fie amiabila, respectiv sa nu se mentioneze in cartea de munca cine stie ce lucru care i-ar putea dauna pe viitor, ca de exemplu ca nu si-a indeplinit angajamentele din contract)

Plecand de la acest caz, as pune urmatoarea intrebare: am un angajat foarte capabil de exemplu, corespunde profesional la toate examinarile, a corespuns si in perioada de proba, dupa care... s-a "lenevit"; nu face performanta, respectiv nu vinde atat cat scrie in contract, in aceeasi perioada si pe acelasi domeniu si in aceeasi zona in care colegii lui il depasesc pe departe la realizari. Desigur ca orice indici de performanta (acel "target" de care se face vorbire si aici) pot fi pusi la indoiala, pot fi considerati ca fiind nerealisti, dar daca sunt mentionati in contract si daca acesta a fost semnat de angajat, asta este. Cum se procedeaza in cazul in care doresti sa concediezi un astfel de angajat, mai ales ca ai deja alte persoane in vedere, care asteapta "la coada" sa ocupe acest post si pentru care nu ai resurse financiare, pana nu inchei limpede situatia cu precedentul. Multumesc mult.
Am si eu o problema oarecum asemanatoare, desi nu e vorba de consignatie. Detin un spatiu comercial ca persoana fizica, spatiu pe care l-am inchiriat acum cca doi ani unei firme care comercializeaza scutere, ATV-uri, accesorii. Timp de un an am primit chiria cu mari intarzieri, pana cand, catre sfarsitul lui 2007 de comun acord (si amiabil) am stabilit rezilierea contractului. Rezilierea am obtinut-o cu dificultate, eu fiind interesat sa nu mai platesc impozit la finante, atat timp cat nu mai primeam chirie. Tot pe cale amiabila, dat fiind ca proprietarul vehiculelor nu avea unde sa le duca, am convenit sa le pastrez in curtea adiacenta acestui spatiu pe o perioada de 30-60 zile, pt. o chirie mult redusa, dar nu chiar nesemnificativa. De atunci am purtat cateva convorbiri cu persoana respectiva care imi spunea de fiecare data ca va plati la zi si isi va ridica marfurile. Acestea ocupa spatiu important atat in curte (cca 20-25 de vehicule) cat si intr-o anexa depozit cu diverse piese, accesorii. In prezent vehiculele sunt deteriorate fizic de ploaie si intemperii (pacat de ele, mare parte erau noi) fiind practic bunuri abandonate. Nu stiu cum sa procedez ca sa-mi recuperez chiria convenita, pe care nu o contesta persoana respectiva, dar pentru care nu exista un contract sau inscris ulterior primului contract de inchiriere. Pe de alta parte nu stiu cum pot sa-mi eliberez curtea, deoarece nici daca as vrea nu as putea sa incarc marfurile si sa ma plimb cu ele prin Bucuresti, sediul fostului chirias fiind un simplu apartament de bloc.
Daca aveti vreo sugestie, alta decat notificarea, v-as fi recunoscator. Multumesc.
Răspuns la discuția Federatie sportiva
Ok, va multumesc mult pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția Federatie sportiva
Legea prevede exact atributiile ligilor si ale federatiilor. Din cate cunosc la fotbal este o chestiune ramasa in suspensie... acolo pe langa Liga exista chiar doua federatii... In fine, intrebarea mea ar fi urmatoarea: daca o asociatie, fie ea si privata, este declarata nonprofit, poate aceasta inregistra un "produs" de genul acesta ca marca proprie ? Intreb din mai multe ratiuni, o data pentru ca la nivelul meu de intelegere leg acest lucru de practicile comerciale, care urmaresc realizarea unui profit, iar a doua oara pentru ca am serioase indoieli ca o clasificare sportiva de genul unui campionat "national" poate constitui un drept rezervat al unei asociatii private.
Răspuns la discuția Federatie sportiva
Va multumesc pentru raspuns, asta s-a facut timp de doi ani, dar sportivii si cluburile sunt nemultumiti/nemultumite din cel putin doua motive: 1. federatia nationala trebuie sa desemneze titlul de Campion National si 2. sponsorii acestora sunt nelamuriti, ei doresc (si unii chiar conditioneaza sprijinul financiar acordat) ca sportivii sa participe in Campionatul National. Poate ca ar trebui sa precizez ca in disciplina respectiva organizatia care a rezervat denumirea de "Campionat National" NU organizeaza de atunci un astfel de campionat, neavand astfel de evenimente, nici sportivi, nici cluburi, samd. Din cate am citit in lege, nu ar fi foarte corecta rezervarea unei marci, daca prin acest lucru se creeaza confuzie in public, lucru care de fapt se intampla in prezent.
Recunosc ca nu am citit foarte bine regulile de postare si-mi cer scuze anticipat daca scriu ceva nepotrivit. Mai mult, am intrat pe acest site pentru o problema si am dat de acest topic... !
DECI: lucrez intr-o federatie sportiva nationala. Desi legea sportului spune ca toate competitiile oficiale la nivel national sunt organizate de Federatia Nationala de profil, problema mea (a noastra) este ca o alta organizatie a inregistrat acum cativa ani la OSIM marca de "Campionat National" in bransa sportiva respectiva. Intrucat acea organizatie este o asociatie, teoretic tot un fel de ONG, dar NU de utilitate publica, nu stiu de unde sa incep, cel putin sa inteleg cum se pune problema in aceasta spetza. Am contactat mai multe persoane, chiar si autorizati in inregistare de marci, dar pana la urma toti au recunoscut direct sau indirect ca nu stiu ce-i de facut. Stie cineva cum se trateaza o astfel de problerma ?