avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate rianav

Activitate rianav

Răspuns la discuția Lamurire
eu zic ca depinde daca locul tau de munca este in domeniul in care studiezi
si eu am gasit ca ar fi in vigoare...pt ca la facultate inca se discuta despre asa- zisa clauza penala.Deci stie cineva sa-mi dea un raspuns exact ?..pentru ca este un proces in curs de solutionare si eu chiar cred ca o sa castig,iar clientul meu nu va trebui sa plateasca penalitati de 0.4%/zi la suma de 10.000 Euro, ci numai dobanda legala
dragii mei sunt atat de contradictorii raspunsurile voastre! anca_diana sunt de aceeasi parere cu tine, ce poate fi cerut in cadrul unui proces este dobanda legala; chiar am gasit o speta adusa in fata Inaltei Curti de Casatie si Justitie care considera aceasta clauza nelegala,cf lg 313. Am adus acest subiect in discutie deoarece mi s-a spus excat ce au raspuns ceilalti aici pe forum.
poate sa-mi spuna cineva, va rog, daca clauza la un contract de imprumut intre doua persoane fizice prin care se aplica penalitati de 0.4% pe zi la suma de 10.000 euro ,in caz de intarziere, este legala si daca poate fi ceruta in proces???
va multumesc frumos anticipat!
poate sa-mi spuna cineva, va rog, daca clauza la un contract de imprumut intre doua persoane fizice prin care se aplica penalitati de 0.4% pe zi la suma de 10.000 euro ,in caz de intarziere, este legala si daca poate fi ceruta in proces???
va multumesc frumos anticipat!
Discuție clauza penala
stie cineva unde gasesc legea nr 313/1879 privind clauza penala? si ce anume stiti despre aceasta
Răspuns la discuția asociatul unic administrator
ok, asta-i si parerea mea.dar totusi chiar nu poate fi angajat pentru ca in statut scrie ca administratorul primeste lunar o remuneratie
asociatul unic administrator poate fi angajat al firmei pe care o administreaza?