Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asociatul unic administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asociatul unic administrator

asociatul unic administrator poate fi angajat al firmei pe care o administreaza?
Parerea mea, da.

Parerea Inspectoratului Teritorial de Munca, nu.
ok, asta-i si parerea mea.dar totusi chiar nu poate fi angajat pentru ca in statut scrie ca administratorul primeste lunar o remuneratie
Se pune problema daca eu pot sa ma angajez pe mine la mine. Contractul de munca se incheie intre cine si cine? O varianta ar fi sa angajezi pe cineva cu durata determinata si timp partial si, in aceasta perioada, el iti poate semna contractul de munca, la ITM aparand un contract corect intocmit si semnat cu semnaturi distincte la angajator si angajat.
Sau poate cesiona o parte sociala.
Nu poti fi angajat cu contract individual de munca. Dar poti primi remuneratie pentru activitatea de administrare. In mod legal, contabila mea a incheiat un contract civil, care imi da dreptul de a primi banii in mod legal Se impoziteaza doar cu 16% si atat.