avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1843 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiubuzila

Activitate ovidiubuzila

Buna ziua,

Sunt proprietarul unui teren si casa in Sector 5, Bucuresti, teren care este deservit de un drum de servitute pe care sunt aproximativ 25 de proprietari. Pe extrasul de CF apar si cateva banci pentru ca unii dintre vecini au girat la banca.

Desi la apa si la curent nu am avut nicio problema pentru racordarea la utilitati, pentru gaze ma conditioneaza (mai precis Primaria Municipiului Bucuresti) sa obtin un acord notarial din partea tuturor vecinilor ca Distrigaz sa faca lucrarea pe drumul de servitute si sa aiba acces pentru mentenanta.

Am acordul din partea a mai bine dintre jumatate din proprietari, dar de restul nu stie nimeni nimic sau sunt plecati din tara, nu se cunosc proprietarii si nu este realist sa pot lua legatura cu ei si mai mult, sa vina si la notar pentru acest acord.

Cei de la Primaria Bucuresti insista sa fac rost de aceste acorduri (INCLUSIV din partea bancilor care apar pe extrasul de CF) pentru a-mi elibera autorizatia de construire pt gaze. Am fost si la una dintre banci si au zis ca e exclus sa-mi dea acord pe numele meu, deoarece nu am nicio relatie contractuala cu banca respectiva, in cel mai bun caz le pot da acord vecinilor care au girat cu terenul, dar mi s-a confirmat de la primarie ca nu accepta decat acord pe numele meu...

Un sfat va rog - ce pot face in aceasta situatie?

Multumesc !
Buna ziua,

In primul rand imi cer scuze daca nu am pus intrebarea in categoria corecta (nu am gasit alta mai potrivita).

Se da urmatoarea situatie: 2 parcele de teren intravilan, alaturate (au 1 latura comuna). Pe una dintre parcele eu sunt proprietar.

Vecinul doreste sa construiasca o casa izolata, undeva in centrul parcelei lui, eu as dori sa construiesc pe limita de proprietate (fara geamuri). Mentionez ca vecinul nu are nicio obiectie, este dispus sa mearga la notar pentru a declara acestea in scris si pentru a ma sustine in demers.

Certificatul de urbanism mentioneaza o retragere fata de vecini de minim 3 metri.

Am cum sa construiesc pe limita de proprietate in conditiile mentionate? Trebuie sa am ceva special in vedere? Cum pot rezolva situatia?

Multumesc!