avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Constructie casa pe limita de proprietate - cu acordul ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Constructie casa pe limita de proprietate - cu acordul vecinului

Buna ziua,

In primul rand imi cer scuze daca nu am pus intrebarea in categoria corecta (nu am gasit alta mai potrivita).

Se da urmatoarea situatie: 2 parcele de teren intravilan, alaturate (au 1 latura comuna). Pe una dintre parcele eu sunt proprietar.

Vecinul doreste sa construiasca o casa izolata, undeva in centrul parcelei lui, eu as dori sa construiesc pe limita de proprietate (fara geamuri). Mentionez ca vecinul nu are nicio obiectie, este dispus sa mearga la notar pentru a declara acestea in scris si pentru a ma sustine in demers.

Certificatul de urbanism mentioneaza o retragere fata de vecini de minim 3 metri.

Am cum sa construiesc pe limita de proprietate in conditiile mentionate? Trebuie sa am ceva special in vedere? Cum pot rezolva situatia?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 12:57, 26 Iunie 2023
Bună seara,
redau textul art. 612 din Codul Civil:

Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.
Dar, daca vecinul care da acordul acum isi vinde casa? Noul proprietar mai poate emite pretentii referitor la nerespectarea celor 60 cm?


Dragomir Matei-Ionuț a scris:

Bună seara,
redau textul art. 612 din Codul Civil:

Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.


Dar, daca vecinul care da acordul acum isi vinde casa? Noul proprietar mai poate emite pretentii referitor la nerespectarea celor 60 cm?
Ulterior edificarii imobilului si, obligatoriu, a inscrierii lui in CF, nu se mai pot emite pretentii (un posibil cumparator va achizitiona imobilul vecin in starea in care este).
Practic insa, pot aparea neintelegeri intre vecini (s-a scris aici, de ex., ca proprietarul unei case construite pe demarcatie a avut probleme cu accesul pentru a-si izola peretele comun).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu streasina vecinului andra-celia andra-celia Buna ziua,am si eu o intrebare,cum trebuie sa procedez daca vecinul meu are casa asezata pe razor(nu are nici macar 1 cm lasat la spatele casei, lucru pe care ... (vezi toată discuția)
Acordul vecinilor Bokasa Bokasa Pot sa construiesc o casa pe hotar cu un teren liber de constructii fara a cere acodul vecinului? (vezi toată discuția)
Amplasare constructie mine58 mine58 Buna ziua , As dori sa construiesc o casa la tara si as dori sa -mi spuneti care e distanta minima obligatorie fata de linia de hotar a propietarului ... (vezi toată discuția)