avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate Badiu ion

Activitate Badiu ion

Daca Procura de reprezentare la succesiune si Declaratia de acceptul mosteniri poate fi data in fata unui Notar public din orasul in care locuesc,fiind rezident in Marea Britanie. Nu pot sa ma prezint la dezbatere din cauza serviciului ,nu-mi aproba invoire,distantei si cheltuelilor cu venirea in tara. Trebuie sa merg la consulatul romaniei,care se afla la 400 km de unde locuesc.?.Marea Britanie este inca membru in U.E.Cerinta de a merge la consulat a fost solicitata de cabinetul notarial unde a fost repartizat dosarul dupa decesul tatalui meu,eu fiind singurul fiu mostenitor.Procura de reprezentare la succesiune o dau pentru mama mea,iar Declaratia de accept o va depune tot ea.Ele vor fi redactate in limba engleza,stampilate si inregistrate la notarul public si vor fi traduse in limba romana de traducatori autorizati de Ministerul Justitiei din Rmanaia.
Daca la dezbaterea unei succesiuni,tatăl decedat,căsătorit ,din căsătorie rezultand un copil,care locuiește în Anglia ,adresa necunoscuta, Întrebare daca nu se prezintă la dezbatere și trece mai mult de un an, revine soției întreaga moștenire?,iar la decesul acesteia,bunurile revine copilului ?


Badiu ion a scris:

B

B